Fotoaparát.cz

Sony Alfa NEX-F3

Bezzrcadlovky řady Sony Alfa NEX se staly jistou stálicí na našem trhu. Nabízí velmi kompaktní rozměry, relativně bohaté příslušenství a především velmi dobrou obrazovou kvalitu. Dnes se podíváme na další model, kterým je Sony Alfa NEX-F3.

Mezi bezzrcadlovky se zařadil další model Sony. Je jím Sony Alfa NEX-F3.

Sony NEX-F3 S vysunutým bleskem

Základní vlastnosti

Zadní strana Vyklopené LCD (autoportrét)
Dolní strana

Vlastní tělo fotoaparátu NEX-F3 je velikosti shodné s kapesními kompaktními fotoaparáty. Hmotnost těla je 225 gramů a rozměry cca 117×67×41 mm. Opět v něm najdeme samozřejmě čip velikosti APS-C. Já měl zapůjčený NEX-F3 společně v setu s objektivem 18–55mm. Celkový vzhled vidíte na přiložených fotografiích. Ovládání byť i jen základních funkcí fotoaparátu je poměrně komplikované. Na těle je pouze minimum tlačítek s jasným účelem. V zásadě je to pouze kompenzace expozice. Základním prvkem pro nastavování čehokoliv je tlačítko Menu. Po jeho stisku se objeví hezké menu.

Hlavní nabídka

NEX-F3 disponuje všemi běžnými režimi snímání – P, A, S, M. A k nim ještě několika dalšími (Auto, Auto plus, Panorama, Scenické režimy… viz. foto). Je třeba uvést, že informace na displeji hodně pomohou s kompletním nastavením.

Režim snímání Programová automatika Režim Super auto

Mírný problém nastal vždy, když jsem chtěl změnit „běžné“ fotografické funkce. Např. citlivost, režim měření, vyvážení bílé, typ uloženého souboru atp. Skutečnost, že citlivost je v menu pod položkou Jas, barva mi unikala do okamžiku, než jsem si přečetl návod k použití. Jistě, toto vše je otázkou zvyku. Jasně to ukazuje na cílovou skupinu. Podle mého názoru jí budou ti, kdo chtěli výbornou obrazovou kvalitu, ale více či méně automatický fotoaparát. To podporuje přítomnost dvou automatických režimů. Režim Auto plus je opravdu zajímavý. Navíc totiž (mimo jiné) podle svého uvážení použije i režim HDR (dojde k expozici tří snímků). I podle stránek výrobce je aparát určen pro začátečníky.

Podstatné pro výsledný snímek je možnost nastavit úrovně D-Range Optimizer a Auto HDR (výsledkem je jediný snímek).

Kompletní specifikaci najdete na stránkách výrobce.

Velikost čipu/rozlišení APS-C(23,5×15,6 mm )/16,1 Mpx (efektivně)
Závěrka 1/4000–30s, Bulb
LCD LCD: výklopné (viz. snímky) 3", 921kpx
Videorežim AVCD – 1920×1080 (50i, 24 Mb/s, FX) (výstup z obrazového snímače 25 sn./s), 1920×1080 (50i, 17 Mb/s, FH) (výstup z obrazového snímače 25 sn./s), 1920×1080 (25p, 24 Mb/s, FX), 1920×1080 (25p, 17 Mb/s, FH); mp4 – ANO, 1280×720 (29,97 sn./s, přibl. 9 Mb/s / přibl. 6 Mb/s), 640×480 (29,97 sn./s, přibl. 3 Mb/s), 1440×1080 (přibl. 25 sn./s, 12 Mb/s (průměrná rychlost)), VGA (640×480, 25 sn./s) / přibl. 3 Mb/s (průměrná rychlost); stereo zvuk
Výdrž výrobce udává až 470 snímků
Cena (internet, červenec 2012) pod 15 000,– za kit s 18–55mm objektivem

LCD displej je po všech stránkách sám o sobě výborný. Dnes již běžné vysoké rozlišení 921kpx umožňuje i velmi přesné zmíněné manuální ostření, případně prohlížení snímků. Primárně jej výrobce „postavil“ pro focení autoportrétu. Focení s rukama vysoko nad hlavou je obtížnější – nelze LCD naklopit dostatečně „dolů“.

Velmi mile potěší přesnost ostření a především manuální ostření. NEX-F3 mě také mile překvapil rychlostí zpracování dat.

Foto s bleskem, ostření auto Manuální ostření

Použití videa se stalo nedílnou součástí fotoaparátů. Možnosti nastavení najdete výše, nebo na stránkách výrobce. Použitý objektiv má minimální vůle, celkově je výborně mechanicky zpracován a to umožňuje natáčet video se zoomem bez výrazných skoků v obraze. Aparát bez potíží „stíhá za zoomem“ i správně přeostřovat. Vlastní změna zoomu je však v záznamu slyšet. Nicméně osobně považuji používání zoomu v okamžiku natáčení za nevhodné. Zde si stáhněte ukázku AVCHD HD videa.

Kompatibilita

S NEX-F3 jsou plně kompatibilní objektivy Sony s bajonetem E. S adaptérem lze použít objektivy Sony Alfa i objektivy Minolta a Konica Minolta.

Ukázkové snímky I

Tohoto NEXe jsem mj. použil na jedno dopolední focení společenské akce. Práce (v automatickém režimu a v režimu priority času) byla velmi příjemná. Stačilo jen mačkat spoušť a snímky odpovídaly představám. Šlo o uzavřenou místnost, ISO (Auto) až 3200, občas blesk. Ostření (Auto) skvělé. Při focení nad hlavou se ukázalo, že pro něj displej příliš není. Nafotil jsem cca 350 snímků (vesměs bez prohlížení) během čtyř hodin a kapacita baterie klesla na cca 20%.

Snímky pro posouzení množství šumu v obraze. Do ISO 3200 je výsledek velmi dobrý. Barevný nádech je dán manuálním vyvážením bílé na denní světlo.

Po úpravách z RAWu Standardní nastavení úprav RAWu Náhled Výřez D-Range Optimizer Auto D-Range Optimizer Lv1 D-Range Optimizer Lv5 Auto HDR Off Auto HDR Auto

Shrnutí a závěr

Sony Alfa NEX-F3 je určen začátečníkům. Cena za set je přijatelná, fotografické výsledky velmi dobré. Plně automatické režimy pokryjí většinu situací (především Auto plus). Na plně manuální ovládání je nutné si zvyknout. Příslušenství je vzhledem k redukcím relativně široké.