FotoAparát.cz FotoInstitut.cz FotoAkademie.cz Setkání fotografů Centrum FotoŠkoda: digitální fotoaparáty objektivy blesky stativy FotoKnihy FotoObrazy

Přihlásit se

Registrovat uživatele

Zapomněli jste své heslo?

Staňte se fanouškem FotoAparat.cz na Facebooku
Google • Asociace profesionálních fotografů
 • EIZO
 • TOPlist

Test Olympus OM-D E-M5

28.5.2012 8:00 Jiří Beneš, FotoTest - Fotoaparáty digitální

Zaostřování a LCD displej

Olympus využívá systém porovnání kontrastu. Zaostřovací systém disponuje 35-ti body s automatickou a manuální volbou . S ostřením nebyly problémy ani v přímém protisvětle, ani při nízké hladině osvětlení.

AF Systém umožňuje jednotlivé zaostření, kontinuální ostření, manuální ostření a kombinace manuálního ostření s jednotlivým, nebo kontinuálním AF. Ostřicí zóny můžeme volit automaticky nebo ručně, aretace zaostření se provádí namáčknutím spouště. Ostření je vybaveno pokročilým systémem pro rozpoznání tváře pomocí 800 bodů. Tento systém umožňuje detekci očí a zaostření na bližší, nebo vzdálenější polovinu obličeje. Dále je možné při kontinuálním ostření využít sledování objektu a prediktivní zaostření. Celý systém je doplněn vypínatelným AF pomocným osvětlením. Ve spolupráci s testovaným objektivem nebylo ostření slyšet a bylo doslova okamžité.

Dotykový OLED displej je pevný 3” (7,6 cm), TFT, 610 000 pixelů . Na displeji s dostatečně silným podsvícením je možné zvolit síť pomocných rámečků i histogram. Obraz na něm je dobře čitelný i na slunci. Jas má nastavitelný v +/-2 krocích. Na displeji se zobrazují důležité informace o provozu fotoaparátu. Jsou zde: Indikátor nabití, Režim záznamu, Rychlost závěrky, Hodnota clony, Indikátor kompenzace expozice, ISO, AE bracketing, AF rámeček, Zaostřovací režim, AEL upozornění, Rozpoznání obličeje, Počet uložitelných snímků, Měřící režim, Expoziční režim, Náhled expozičních úrovní, Úroveň kompenzace blesku, Barevný prostor, Gradace, Kompenzační stupeň barevné saturace, Úroveň kompenzace ostrosti, Úroveň kompenzace kontrastu, Vyvážení bílé, Úroveň kompenzace vyvážení bílé, Redukce šumu, Režim blesku, Režim snímání i Histogram.

Hledáček

Hledáček je pevný, klasicky umístěný, vybavený účinnou dioptrickou korekcí od -3 do +1 dioptrie. Jeho elektronický displej má k dispozici veškeré potřebné informace, tak jak je najdeme na monitoru zadní stěny. Pro přesné nastavení roviny lze i do hledáčku zapnout zobrazení virtuální vodováhy. Na hledáčku je nasazena gumová očnice z příjemného materiálu. S hledáčkem se pracuje výborně i za špatných světelných podmínek. Obraz na displeji hledáčku je velmi jasný, s dobře rozlišenými detaily. Je plně použitelný k manuálnímu zaostřování.

Hledáček

Hledáček

Blesk

Vestavěný blesk tento model Olympusu nemá. V kitu s tělem dodává miniaturní externí blesk s unikátní konstrukcí. Ten se při nasunutí na bleskovou botku spojí i s elektronikou a napájením E-M5 a pracuje s možností využití všech dostupných funkcí blesku. Jako zdroj energie využívá napájení z E-M5.

I od tohoto blesku můžeme samozřejmě očekávat všechny běžné zábleskové režimy: Automatický (automatická aktivace při špatném světle), Snížení jevu červených očí, Doplňkový (vnucená aktivace), Synchronizace s delší expozicí, Synchronizace s delší expozicí + redukce červených očí, Vypnutý. Užitečná je také volitelná synchronizaci na 1., nebo 2. „lamelu“ (dlouhý čas + blesk při otevření nebo zavření závěrky). E-M5 umožňuje nastavení korekcí blesku. Jeho výkon je možné využít naplno, nebo z ¼, 1/16, 1/64, To je při tak malém směném čísle cca 10(ISO 200 dost nadstandardní. Dobíjí se do 1 sec, při sérii déle, stačí pro snímky v menších prostorách jeho výkon stačí. Vyhovuje i jako přisvětlení v protisvětle, i pro tzv.“noční portrét“. Externí systémový blesk Olympus lze nastavovat ve stejném rozsahu, jako blesk vestavěný. Použít můžeme též starší blesky, vybavené pouze středovým kontaktem, ale nebudou spolupracovat s elektronikou E-M5.

Vykrytí scény vestavěným bleskem je vidět na grafu.

Blesk

Blesk

S nasazeným bleskem

S nasazeným bleskem

Objektiv

K tělu E-M5 jsem měl k testu zapůjčen inovovaný elektronický zoom objektiv Zuiko Digital 12– 50 mm se světelností 1:3,5 – 6,3 EZ. Jeho konstrukce je vodě a prachu odolná. Zaostřovací a zoomovací mechanismus je ovládán zcela novým extrémně tichým a rychlým pohonem. V nastavení MAKRO ostří tento objektiv od 20 cm. Kromě aretace v makro rozsahu má tento objektiv ještě aretaci zaostření, uváděnou v činnost stiskem tlačítka na objektivu. Při stavbě Zuiko Digital 12– 50 bylo použito ED členů, asférických i hybridních čoček. Celkovou stavbu ukazuje obrázek. Zuiko Digital 12– 50 má vynikající ostrost, minimum zkreslení a výborné podání kontrastu. Kvality optiky tohoto objektivu využijeme plně při práci ve formátu ORF (RAW).

Nastavení objektivu na elektronický ZOOM

Nastavení objektivu na elektronický ZOOM

Nastavení objektivu na ruční ZOOM

Nastavení objektivu na ruční ZOOM

Nastavení objektivu na MAKRO

Nastavení objektivu na MAKRO

Objektiv ZUIKO 12-50

Objektiv ZUIKO 12-50

Velikost

Velikost

Ovládání, spoušť

Ovládání, spoušť

Ovládání

Ovládání

Ovládání

Ovládání

Doba expozice: Spodní strana

Doba expozice: Spodní strana

Redukce na 4/3 systém

Redukce na 4/3 systém

Canon PowerShot G16
Canon PowerShot G16
+ SDHC 16 GB
+ Poukázka na FotoSlužby

9.990 Kč

www.fotoskoda.cz

FotoInstitut.cz

Zvířata na ostrově Helgoland - Německo

 • Helgoland
 • 28.8.- 2.9. 2015
 • FIRST Minute 12 900 Kč

FotoExpedice Island 4x4

 • Island
 • 29.8. - 8.9. 2015
 • Za 68 000 Kč

Vysoké Tatry - krajina a architektura velehor

 • Slovensko
 • 20.9.- 26.9. 2015
 • Za 8 900 Kč

Japonsko - Podzim 14 dní

 • Japonsko
 • 5.11.- 18.11. 2015
 • FIRST Minute - 81 300 Kč

Pouště a kaňony jihozápadu USA

kalibrace
Fomei - studiové vybavení