FotoAparát.cz FotoInstitut.cz FotoAkademie.cz Setkání fotografů Centrum FotoŠkoda: digitální fotoaparáty objektivy blesky stativy FotoKnihy FotoObrazy

Přihlásit se

Registrovat uživatele

Zapomněli jste své heslo?

Staňte se fanouškem FotoAparat.cz na Facebooku
Google • Asociace profesionálních fotografů
 • EIZO
 • TOPlist

FotoÚpravy – Barevné úpravy fotografie

5.4.2012 8:00 Jan Dobrovodský, FotoRádce - Digi fotografování

Nejsou vaše snímky tak barevné jako z mobilního telefonu? Není obloha dost modrá? Chcete mít fotografie v jasných a živých barvách? Pojďme se společně podívat na možnosti barevných úprav v Adobe Photoshop a Zoner Photo Studio.

Barevné úpravy fotografií se vám mohou hodit v nejrůznějších případech. Třeba když chcete aby obloha měla výraznější a sytější barvu. Nebo, pokud fotografujete digitální zrcadlovkou, aby byly fotografie barevnější a "líbivější". Digitální zrcadlovky jsou totiž v barevnosti proti kompaktním fotoaparátům "opatrnější".

Možností jak upravovat barvy je více. A to jak v Zoner Photo Studio, tak v Adobe Photoshop. Podíváme se postupně na ty nejzajímavější v obou programech.

Odstín a sytost

Základním nástrojem pro úpravy barev je odstín a sytost. V Photoshopu najdete přímo úpravu "Odstín a sytost", v Zoner Photo Studio je tato volba součástí vylepšení "Upravit barvy".

Odstín má podobu posuvníku, na kterém "posouváte" celkovou barevnost fotografie. Celkovou znamená, že posunete-li například modrou na červenou, posunou se i všechny ostatní barvy a z červené se stane zelená, ze žluté azurová a tak dále. To naprosto změní vzhled fotografie a proto není odstín vůbec vhodný pro "věrohodné" fotografické úpravy. Představte si, že chcete jen trochu přizelenit zažloutlou barvu trávy a zfialoví celá modrá obloha.

úprava celkového odstínu - Photoshop

úprava celkového odstínu - Photoshop

úprava celkového odstínu - Zoner

úprava celkového odstínu - Zoner

V okně odstínu a sytosti je ale i posuvník Sytost, který je naopak použitelný. Zvýrazní barevnost fotografie. Jednoduchým posunem doprava bude fotografie barevnější. Ale nepřehánějte to, snadno vytvoříte „přepaly“ v jednotlivých barevných kanálech – například květ vlčího máku přibarvíte tak, že bude celý absolutně červený – vznikne červená plocha bez kresby a to není ideální. Posunem doleva můžete snímek odbarvit a vytvořit černobílou fotografii, ale bez jakékoli možnosti vzhledu. Jak odbarvovat kreativně se dočtete v článku Digitální černobílá fotografie.

úprava sytosti - Photoshop

úprava sytosti - Photoshop

úprava sytosti - Zoner

úprava sytosti - Zoner

V Adobe Photoshop je kromě sytosti ještě jeden nástroj pro zvýraznění barev – Živost. Najdete ho pod přizpůsobením „Živost“. V Zoneru se nenachází (jen v modulu RAW). Zatímco sytost zvýrazňuje barvy bez rozdílu, živost je „opatrnější“. Málo intenzivní barvy přibarvuje výrazněji, ty výrazné téměř vůbec. Nedochází tak k tolika přepalům v barevných kanálech jako u sytosti. Také je živost citlivější při úpravě pleťové barvy, což můžete vidět na následujícím obrázku. Kromě posuvníku živosti je i zde posuvník sytosti pro celkové přibarvení fotografie doporučuji používat raději tento, než ten z okna Odstín a sytost – má přesnější výsledky.

úprava živosti - Photoshop

úprava živosti - Photoshop

Sytost vs. Živost - Photoshop

Sytost vs. Živost - Photoshop

metody přibarvení v Zoneru a Photoshopu

metody přibarvení v Zoneru a Photoshopu

Práce s barevnými kanály

Pokud neděláte rovnou i výběry konkrétních oblastí, není práce s barevnými kanály příliš vhodná. Stejně jako Odstín totiž mění celou fotografii najednou. Pokud si však přesto chcete úpravy vyzkoušet, kanály můžete měnit třeba v úrovních a křivkách, v Zoneru pak i v „Upravit barvy“ a v Photoshopu v přizpůsobení „Vyvážení barev“. Úprava „Míchání kanálů“ v obou fotoeditorech je už příliš agresivní na úpravy fotografií.

úpravy barevných kanálů - Photoshop

úpravy barevných kanálů - Photoshop

úpravy barevných kanálů - Zoner

úpravy barevných kanálů - Zoner

Canon PowerShot G16
Canon PowerShot G16
+ SDHC 16 GB
+ Poukázka na FotoSlužby

9.990 Kč

www.fotoskoda.cz

FotoInstitut.cz

Zvířata na ostrově Helgoland - Německo

 • Helgoland
 • 28.8.- 2.9. 2015
 • FIRST Minute 12 900 Kč

FotoExpedice Island 4x4

 • Island
 • 29.8. - 8.9. 2015
 • Za 68 000 Kč

Vysoké Tatry - krajina a architektura velehor

 • Slovensko
 • 20.9.- 26.9. 2015
 • Za 8 900 Kč

Japonsko - Podzim 14 dní

 • Japonsko
 • 5.11.- 18.11. 2015
 • FIRST Minute - 81 300 Kč

Pouště a kaňony jihozápadu USA

kalibrace
Fomei - studiové vybavení