Nikon Coolpix AW100

Fotoaparáty vhodné a přímo určené k focení pod vodou stále nejsou napříč značkami příliš rozšířené. Nikon má na našem trhu svůj první model Nikon Coolpix AW100. Podívejme se na něj trochu blíže.

Mezi fotoaparáty vhodnými pod vodu na www.fotoaparat.cz najdete:
Olympus TG-810, Panasonic Lumix DMC-FT3

Základní specifikace AW100

Nikon Coolpix AW100 Zadní strana
Objektiv 28–140mm (přepočet na 35mm kinofilm) (5 x); F3.9 – 4,8 (W)
Makro od (W) 1 cm
Velikost čipu; rozlišení 1/2,3" (11mm CMOS); 4608×3456 (16 Mpx)
Hmotnost/rozměry 180g; cca 110×65×23 mm
LCD 3"; 460 kpx
Video až FullHD, (ukázka)
Cena (internet, prosinec 2011) 6 990,–
Poznámka GPS, nárazuvzdornost do 1,5 m, vodotěsnost do 10 m, odolnost do –10 °C
Horní strana S redukcí

Kompletní specifikace na webu výrobce.

AW100 nabízí přesně to, co bychom v této kategorii čekali. Po stránce ovládání je třeba si zvyknout na jištění proti náhodnému otevření krytu baterie a karty. Je velmi robustní a celkem až nepříjemné. Ale to je otázka vkusu. V zásadě pouze plně automatický aparát s řadou fotografických funkcí (viz. popisky a specifikace) rozhodně zaujme. Patří totiž k tomu nejlevnějšímu na našem trhu, „co lze strčit hluboko pod vodu“. Mě zajímalo, jak se chová „na suchu“. A to proto, že pod vodou nějakou tu nectnost odpouštím, přece jen výběr modelů vhodných pod vodu je relativně omezený.

GPS

Funkce GPS je tu především proto, abychom věděli, kde jsme snímek pořídili. Osobně jsem si na přítomnost GPS souřadnic u snímku zvyknul natolik, že mi v případě nepřítomnosti chybí. Příjem signálu je prakticky u všech fotoaparátů s GPS shodný. AW100 subjektivně dobře „drží a chytá“ signál v případě, že je aparát vypnutý (se zapnutou GPS). Chyba je ihned po zapnutí sice i 200m, ale po krátké době se dostaneme na standardní přesnost. V prohlížeči pak doma klikneme a jsme zase zpět na místě, kde jsme snímek pořídili. A to je vlastnost, kterou jistě oceníte.

GPS

AW100 je první fotoaparát s GPS, který jsem měl v ruce se slušnou integrovanou (použitelnou) mapou světa, resp. České republiky.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Střecha
    Střecha
    05.12.2011 12:19

    Docela dobra patlanice...jeste, ze tu mame tento trend zvysovani mpx, protoze clovek si pak nemusi kazdy rok kupovat novy fotak a je rad, ze mu ten stary jeste foti. Do ISO 400 je to jeste pouzitelne, ale s touhle svetelnosti se stejne pod vodou moc nechyta...max do peti metru v prave poledne a jeste za predpokladu pruzracneho more. Myslim, ze stale nejlepe foti v tomto segmentu canon D10 diky klasickemu objektivu. Navic ma mnohem lepsi svetelnost. Naopak jeho nejvetsi nevyhodou je malo sirokouhly objektiv. Jedine co nechapu je proc vyrobci prestali delat krytku objektivu u vsech novych "outdoorovych" fotaku! Kdo ma porad utirat ten objektiv...

  • Jaroslav Tvrdy
    Jaroslav Tvrdy
    07.12.2011 11:23

    No ja mam panasonic, vzhledove to same a pod vodou OK, ale tak na profi podvodni fotka to nema, jenze pouzdra jsou drahe a moje filmove zrni taky jak dive ;-)

  • Lu...Ny
    Lu...Ny
    09.12.2011 21:01

    podvodním foťákům chybí jedna malá drobnost, a to automatické ostření na rybičky :-) občas jsem měl s podvodním kompaktem Canon D10 ostré pozadí a rybičky mimo DOF když jsem byl u nich poměrně blízko

  • Střecha
    Střecha
    11.12.2011 13:24

    Problem u Canonu D10 neni ani tak, ze by nestihal ostrit na rybicky (zvlaste pokud jsou dostatecne kontrastni - nejlepe pruhovane jako napriklad morsky klaun). Bohuzel je nutne spise ostrit na stred a kompozici resit az orezem.

    Hlavni problem je v automatice, ktera je nastavena velmi nelogicky. Pri pouziti scenickeho rezimu pro podvodni foceni voli hodnoty, ktere jsou mozna vhodne pro klasicke foceni na sousi, ale pod vodou je prevracena hodnota ohniska nedostatecna (1/30-1/50). Vznikaji pak rozmazane fotky diky pohybu ve vlnach (ve vode se neda tak dobre stabilizovat) a navic rybky jsou velmi rychle a malokdy chvili postoji. Nastesti se do tak trochu obejit nastaveni rezimu P, nastavenim WB na podvodni a navic manualnim nastavenim ISO na 400. Fotak je pak nucen volit mnohem kratsi casy (idealne 1/500s) a pak tech rybek "zaostrenych" rapidne pribyva...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (4)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram