Olympus přichází na trh s kompaktním fotoaparátem kapesních rozměrů, který má však výjimečnou světelnost objektivu. Je jím Olympus XZ-1. Podívejte se na reálné snímky.

Základní technické parametry aparátu Olympus XZ-1

Olympus XZ-1 Olympus XZ-1
Velikost čipu 1/1,63” (CCD) / 10 Mpx (efektivně)
Objektiv 6 – 24 mm (ekvivalent 35mm filmu: 28 – 112 mm)
Základní clonové číslo f/1,8(W) – f/2,5(T)
Závěrka 16 minut (bulb) – 1/2000 s (podle režimu).
Vyvážení bílé Včetně uživatelského v mezích 2 000 – 14 000 K
Manuální ostření Ano
Hmotnost / rozměry 290 g (včetně baterie, karty a popruhu)/ 110,6×64,8×42,3 mm

Kompletní specifikaci naleznete na stránkách firmy Olympus.

Mezi výkonnými kompakty s plně manuálním ovládáním na serveru FotoAparát.cz najdete:
Canon PowerShot G12
Canon PowerShot S95
Nikon P7000
Panasonic Lumix DMC-LX5
Samsung EX1

Olympus XZ-1 Horní strana
Zadní strana Konektory

Tělo a ovládání aparátu

Tělo Olympusu XZ-1 vidíte na přiložených snímcích. K ovládání je třeba použít otočný kroužek kolem objektivu. Funguje skvěle, až na to, že se nejprve ukáže aktuální hodnota nastavení (aktivuje se její zobrazení) a teprve při dalším pootočení se nastaví nová. Otočný volič kolem tlačítka Set se ovládá špatně. Je obtížně čitelný – prospělo by mu výraznější vroubkování. Naštěstí je kompletně zastupitelný pozicemi „do stran“. Nemohl jsem si zvyknout na přepínání režimu ostření – makro, standardní, manuální. Nejprve je třeba stisknout volbu „vlevo“ (ikonka kytičky), ta ovšem aktivuje výběr zaostřovacího bodu, pak stisknout Info (což hezky ukáže nápověda na displeji) a teprve pak vybrat režim ostření. Nicméně v tomhle se dá zvyknout skoro na všechno.

Umístění baterie a karty S vysunutým bleskem

Ovšem výborné jsou provozní časy. Start fotoaparátu je bezproblémový, žádné nepříjemné čekání se nekoná. K tomu přispívá i krytka, kterou není třeba sundávat. Upadne sama. Také reakce na stisk spouště a rychlost ostření je mírně nadstandardní.

Konektor pro příslušenství (hledáček, mikrofon)

CCD, LCD, EVF

CCD má rozměr 1/1,63" a počet efektivních pixelů je cca 10 milionů. Tady je třeba zdůraznit, že evidentně končí honba za megapixely. OLED displej o úhlopříčce 3" má nadstandardní rozlišení 610 tisíc bodů. Obraz na tomto LCD snese velmi vysoké nároky, je velmi dobrý. Hledáček lze dokoupit (elektronický).

Objektiv a ostření

Objektiv disponuje relativně malým zoomem s rozsahem 28 mm – 120 mm (ekv. 35 mm). Ovšem jeho základní výhodou je světelnost. Minimální začíná na hodnotě f/1,8 a končí na hodnotě f/2,5. Nejvyšší clonové číslo je standardních f/8, které lze pro snížení světla prošlého objektivem doplnit ND filtrem.
Aparát ostří podle mého soudu rychle a kvalitně. Za horších světelných podmínek si při focení pomáhá dobře fungujícím přisvícením. Ostření v super makrorežimu je možné od objektivu (0 cm).

Funkce dostupné u aparátu

LCD v režimu snímání Nastavení
Menu Další nastavení

Jde o jak plně automatický fotoaparát, tak o aparát s plně manuální expozicí. Také najdeme řadu scénických režimů (18, včetně automatického snímání panoramat). Zajímavé mohou být režimy Art (6 druhů), či snímání s frekvencí 7 sn./s (nižší rozlišení). Pro maximální využití je možné ukládat data ve formátu RAW.

ART režimy Scénické režimy

Možnosti Menu a Nastavení fotoaparátu naleznete na přiložených snímcích nebo na stránkách Olympus.

Video

Heslovitě: AVI, stereo při použití externího mikrofonu jinakmono, HD (1280×720/30fps), včetně optického zoomu. Maximální délka záznamu je omezena na 7 mint v HD rozlišení a 14 minut ve VGA rozlišení. Při natáčení videa nelze současně exponovat, přestože má video vlastní tlačítko záznamu. Ukázkové video (za špatných světelných podmínek) najdete zde.

Prohlížení snímků

LCD při přehrávání Menu v režimu prohlížení

Po přepnutí do režimu prohlížení lze volit množství informací pomocí tlačítka Info včetně histogramu. Při prohlížení lze například odstranit červené oči, prosvětlit stíny, obrázek oříznout či provádět barevné úpravy.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Miroslav Tumpach
    Miroslav Tumpach
    07.03.2011 18:42

    Foťáček super, skvělá světelnost, ale tak jak říká autor, pro tisk vězších fotek je nepouřitelné vyšší ISO ikdyž z RAWu je to o něco lepší.
    Možná jen osobní pocit, ale Olympus proti konkurenci trochu víc šumí.

  • Karel Luffer
    Karel Luffer
    11.03.2011 16:56

    Možná jsem to přehlédl..., nemá náhodou vícenásobnou expozici, jako všechny lepší oly?. PS.., není lepší za ty peníze PEN?.... , nebo GF od pana??...apodapod. Tohle je kompakt za 7.000-8.000!

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    15.03.2011 21:01

    Vícenásobnou expozici má. Cena je cenou za světelnost, to platí vždy a všude.

  • Karel Luffer
    Karel Luffer
    26.03.2011 06:44

    Děkuji za informaci.Vzhledem k oné světelnosti a vybavení je to pravda, mám rád funkci vícenásobné expozice, takže si tento oly dám do seznamu:-)

  • pilator
    pilator
    23.01.2012 20:47

    ja len chcem upozornit na popis LCD.....LCD nema ziaden!!!! ked uvadzat tak displej a technologiu OLED
    a nie LCD ani LCD-Led ani plazma
    inak pekna recenzia

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (10)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram