Zpracování tématu: "Hra"
Milí kolegové, fotografové, po několikaměsíční odmlce se zase budu snažit okomentovat vaše snímky. Tentokrát na téma "Hra". Již v zadání bylo řečeno, že se jedná o téma, které má daleko širší a mnohotvárnější možnosti ztvárnění než "pouhou" dětskou hru či hraní na nějaký hudební nástroj.
Hra na hudební nástroje samozřejmě do této kategorie patří a nechá se vyjádřit různými způsoby. Z několika fotografií mne nejvíce zaujal tento portrét trumpetisty.
![]() |
Pouliční muzikant z kterého díky této fotografii přímo čiší zaujetí pro hru. Výtečný reportážní portrét, který využívá nejen ten pro reportéry důležitý hlavní moment akce, výraz portrétovaného, ale i zvýraznění hlavní osoby lehce neostrým pozadím, zarámování světlejší nosné figury tmavšími prvky a umístění do místa hlavní pozornosti.
Zadání „Hra“ bylo jako stvořené k tomu, aby si autoři se svými fotografiemi sami hráli. Aby si vyzkoušeli různé možnosti jak své fotografické techniky, tak i svého obrazového myšlení. K mé nemalé radosti se našlo několik odvážlivců a své, často velice zdařilé, snímky zaslali.
![]() |
Na první pohled snímek fotografovaný snad tisíckrát, siluety postav na pozadí krajiny při západu slunce. Zajímavé na této fotografii je kompoziční členění snímku. Figury jsou zarámovány velice tmavou spodní částí a nahoře listy ve stejném tónu. Velice nízký horizont dává vyniknout zabarvení oblohy proti níž kontrastují hrající si postavy. Celý snímek působí uklidňujícím dojmem a dýchá z něj teplá a pohodová atmosféra.
![]() |
Další ze zdařilých experimentů zaujme jak barevnou skladbou, tak i figurativní kompozicí. Na barevném podkladu, který je v příjemném přechodu, se klikatí kontrastní křivka a svým tvarem umocňující prostor fotografie. Právě kontrasty a rytmické střídání barevných tónů vytváří dojem prostorové hloubky. Jako dominanta zde vyrůstá dlouhý stín postavy a snímek dostává dimenzi jakési živé fotografie.
![]() |
Bez zajímavosti není ani tato portrétní hříčka. Fotografie která spojila tři zcela různé obsahově i formálně zaměřené části do jednoho celku a vytvořila zcela novou dimenzi pohledu na člověka. Postava v centrální části obrazu je jakoby spojena s okrajovými figurami fyzickým kontaktem a přesto všechny tři zobrazené postavy vyjadřují své vlastní city a pocity.
![]() |
Nakonec jsem si nechal fotografii, která na mne zapůsobila nejsilnějším dojmem. Kompozice úhlopříčně ubíhajících linií dokonale evokuje pocit dramatičnosti, pohybová neostrost násobí dojem rychlosti a posazení hlavního motivu do prostoru zlatého řezu dokáže upoutat správně pozornost. Posunutí barevné teploty do teplejšího odstínu dělá snímek ještě více dramatický a zajímavý.
Na víc smínků se dnes nedostalo. Můžete však posílat fotografie do tématu „Koruna“ na únor 2010.
Milan Šusta
Pro vaši informaci, jak jste zpracovali minulá témata seriálu Okem profesionála
- prosinec 2009/leden 2010: „Hra“
- listopad 2009: „Kořeny“
- říjen 2009: „Po setmění“
- září 2009: „Odrazy a zrcadlení“
- červenec/srpen 2009: „Moje krásná dovolená“
- červen 2009: „Rychlost“
- květen 2009: „Okna a okénka“
- březen/duben 2009: „Jarní probouzení“
- leden/únor 2009: „Můj dům, můj hrad“
- listopad/prosinec 2008: „Vánoce přicházejí“
- září 2008: „Setkání, schůzka, rande“
- léto 2008: „Jin a Jang“
- květen 2008: „Můj (ne)přítel čas“
- duben 2008: „Kdo si hraje, nezlobí“
- březen 2008: „Přírodní katastrofy“
- únor 2008: „Mé druhé já“
- leden 2008: „S tebou mě baví svět“
- prosinec 2007: „Káva nebo čaj?“
- listopad 2007: „Ani ryba, ani rak“
- říjen 2007: „Cestou domů“
- Předchozí strana
- 1
- 2
- Další strana





Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruZa všechny zúčastněné děkuji za zpracování tématu a rozbor fotek.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.