Loňské prázdniny, konkrétně od půlky června do konce srpna 2008, jsme s kamarádem strávili v Chile, Bolívii a Peru. Všechny tři země jsou charakteristické krásnou a pestrou krajinou, kde najdeme jak deštné pralesy či mlžnou džungli, tak zasněžené vrcholky šestitisícových And nebo písečné duny pouště Atacama. Ve druhém díle našeho cestopisu se podíváme do Bolívie.
Po krátké pauze v La Pazu jsme se vydali do údolí El Choro, kterým vede
stará stezka, před několika staletími opravená Inky, jejichž kamenné
dláždění se na mnoha místech zachovalo dodnes. Ze sedla obklopeného
ledovci ve výšce 4 800 m n. m. cesta klesá do džungle, takže za 3 dny
treku projdete dokonalou změnou klimatu. Krajina se čím dál více zelená a
objevují se nové a nové rostliny a bujná vegetace, občas přeletí
kolibřík nebo motýl. Celé údolí je součástí národního parku
Cotapata.
Na konci trasy leží městečko Coroico, odkud jsme cestou silně
připomínající silnici smrti přejeli do Rurrenabaque, brány NP Madidi.
Plavba po lodi do hloubi pralesa, procházka kolem mohutných stromů a
následná cesta do Pampas del Yacuma, jakéhosi bolivijského safari. Kolem
lodě plavali krokodýli, říční delfíni, želvy, na břehu pobíhaly opice
nebo kapibary a vzduch byl plný nejrůznějších ptáků, zejména volavek a
gigantických čápů jabiru. V blátivé pampě jsme po chvíli usilovného
hledání objevili i anakondu.
 |
 |
 |
 |
Poslední zastávka v Bolívii byla diametrálně odlišná: altiplánský
národní park Sajama (vyhlášený už v roce 1939) se stejnojmennou
nejvyšší horou Bolívie. Původně jsme chtěli navštívit její base camp,
ale na první pohled pěkný Circuito turistico v prospektu nás zlákal více.
To jsme ještě netušili, že to bude přes 35 km ve výškách 4 500 –
5 000 m n. m. a od rána do noci. Přesto to stálo za to, zdejší krajina je
krásná a fotogenická, a navíc velmi málo navštěvovaná, podle velmi
neznatelných cest tento okruh mnoho lidí nechodí.
Následně jsme se přesunuli přes hranice do navazujícího chilského NP
Lauca, o tom ale zase příště.
Jan Miklín
Více fotografií najdete na webu www.janmiklin.cz, podrobný deník pak na
blogu expedition-life.blogspot.com.
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruRB: pokud je to pro nekoho nuda,tak jej nikdo nenuti se na to divat. To je pro lidi,ktere to zajima - a je jich dost
:-) zasah, potopen. Autorovo slovo je svate. Amen.
fotky nic extra
Líbí, některý fotky fakt povedený...
Nadherna cesta,super komentare,..
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.