FotoAparát.cz FotoInstitut.cz FotoAkademie.cz Setkání fotografů Centrum FotoŠkoda: digitální fotoaparáty objektivy blesky stativy FotoKnihy FotoObrazy

Přihlásit se

Registrovat uživatele

Zapomněli jste své heslo?

Staňte se fanouškem FotoAparat.cz na Facebooku
Google • Asociace profesionálních fotografů
 • EIZO
 • TOPlist

Náhorní Karabach I.

27.11.2008 8:00 Josef Peterka, FotoCestopisy - Asie

Jméno „Náhorní Karabach“ slyšel díky problémům souvisejícím s rozpadem bývalého Sovětského svazu nejspíš každý a média se mu svého času věnovala poměrně dost. Faktem ale zůstává, že o této části zvláštní země se toho stále mnoho neví...

Mapa

Mapa

Arménský Náhorní Karabach je hornatá oblast obklopená územím Ázerbajdžánu. Pouze úzká enkláva ve spodní části území jej spojuje s Arménií. Hlavním městem je Stěpanakert. Samostatnou republiku Náhorní Karabach, vyhlášenou Armény, však zatím nikdo neuznal.

Etnické čistky a následná válka mezi Arménií a Ázerbajdžánem v letech 1988 – 1994 zastavily vývoj v této oblasti na několik desetiletí. Násilí na civilním obyvatelstvu na jedné i druhé straně bylo podle vyprávění účastníků ukrutné. Konflikt nakonec přerostl v regulérní válku s nasazením pravidelných armád (včetně Rudé armády) a hrůzy genocidy jsou patrné dodnes. Vojenské zásahy byly doprovázeny exodem azerských a arménských menšin.

Netroufám si dnes jednoznačně rozhodnout, kdo způsobil tuto tragédii, nenávist a vraždění, neboť každá strana si vysvětluje tyto události po svém. Faktem ale zůstává, že ačkoli válka dávno skončila, vzájemná nenávist přetrvává.

Jako fotograf rád poznávám, dokumentuji a navštěvuji oblasti zapadlé a ne příliš turistické. Mám za sebou Peru, kde jsem už jen silou vůle přelezl sedlo ve výši přes 5000 m n.m., v Bolivii jsem si zaplaval v řece v džungli, nebo projel na kole Fidelovu Kubu, skanzen socialismu do slova a do písmene. Všude jsem se dostal do míst, kam normální turista většinou nedojde. V případě Náhorního Karabachu jsem měl to štěstí, že přišlo pozvání od majitele fotografického časopisu PhotoArt, který se zde narodil, vyrůstal a oblast dokonale znal.

První zastávka na cestě do Stěpanakertu

První zastávka na cestě do Stěpanakertu

Týdenní výlet začal příletem do Jerevanu a odsud potom menším příjemným autobusem do Stěpanakertu, trasou dlouhou asi 700 km. Cesta do hlavního města byla proložena zastávkami na focení převážně hornaté krajiny. Ubytování ve Stěpanekertu bylo zajištěno v hotelu, odkud jsme denně vyjížděli do okolních vesnic, navštívili jsme místní nemocnici, fotili ve škole a v neposlední řadě jsme se podívali i do výrobny koberců.

Během týdenního cestování po zapadlých vesnicích jsem z části poznal život a zvyky Arménů v těchto oblastech, Ázerbajdžánce jsme nepotkali, byli odsud vystěhováni a zůstaly po nich pouze rozpadlé domy, často vyhozené do povětří, v poloopuštěných vesnicích.

Ve městě Šuši jsem viděl celé bloky vypálených panelových domů a zničených mešit. Setkal jsem se s bídou, ale také s nesmírnou upřímností a pohostinností. Dorozumívání s obyvateli nebylo těžké. Po 50 letech okupace sovětským Ruskem znala většina Arménů ruštinu a my ji měli vypálenu z dob, kdy byla ve škole povinná.

Sídliště po bojích

Sídliště po bojích

Stěpanakert

Příjemné město, kde je z části panelová výstavba a z části klasické domy, poznamenané špatnou nebo dokonce žádnou údržbou. Zub času a socialismu je znát na každém kroku. Co je nejzajímavější a na první pohled atraktivní, je sušení prádla, zvláště v panelových domech. Ve městě jsou široké ulice, přes které je nataženo lanko do protějšího paneláku a kladkou si podle potřeby přetahujete usušené prádlo sem a tam.

Neuvěřitelné…

Neuvěřitelné…

Kouzelné...

Kouzelné...

Není-li na druhé straně panelák, postaví se železný stožár, na který se navěsí kladky a vesele se suší dál. Nezažil jsem, jak to vypadá při silném větru, ale to musí být město plné létajícího prádla.

Prodejny jsou na dost nízké úrovni, většina krámků s potravinami je velikosti naší vesnické čekárny na autobus (cca 4 x 4 m) a zde dostanete vše. Jednu z prodejen jsme navštívili a na přání prodavačů jsem udělal i pár fotek, které se bohužel nepovedly. Fotky z tržnice jsou lepší.

Taková malá epizoda z tržnice. Tržnice není velká, ale když tam vlítne deset fotografů, je velký rozruch a všichni koukají, co se děje. Po chvíli rozruch ustane a dá se fotit, ale na mne to neplatilo. Vzhledem k tomu, že jsem nesymetrický, musel jsem dlouho čekat, než přestali registrovat moji přítomnost, pak jsem v pohodě mohl fotit.

Tržnice ve Stěpanekertu

Tržnice ve Stěpanekertu

Tržnice ve Stěpanekertu

Tržnice ve Stěpanekertu

Návštěva školy

Ve Stěpanakertu jsme navštívili i jednu školu. Budova byla zděná a dvoupatrová ve tvaru písmene U, školní dvůr byl uvnitř, venku bylo sportoviště. Byli jsme tam bohužel v době, kdy se už neučilo a rozdávalo se vysvědčení.

Tablo padlých vojáků v letech 1988 – 1994, absolventů této školy

Tablo padlých vojáků v letech 1988 – 1994, absolventů této školy

Příjemná paní učitelka

Příjemná paní učitelka

Ve vstupní hale mě zaujaly vystavené fotografie mladých Arménců. Byly to fotografie absolventů této školy, kteří jako vojáci padli ve válečném konfliktu v letech 1988 – 1994. Na vybavení školy a stavu prostor školy byl znát nedostatek peněz na údržbu a vybavení, což je ze snímků dobře patrné.

Závěrečné zkoušky z tělocviku

Závěrečné zkoušky z tělocviku

Zlatý úsměv učitele

Zlatý úsměv učitele

Učitelé a učitelky byli vstřícní a příjemní (o dětech ani nemluvě) a všech deset fotografů, kteří školu navštívili, si to opravdu užilo.

Josef Peterka
30.07.2008

Hodnocení

Článek má 3 hodnocení, průměr je 2.0.

Komentáře

Kapsa - Michal Kupsa (Kapsa) www.michalkupsa.cz, 27.11.2008 9:00
K situaci v Karabachu - naprosta vetsina mezinarodnich organizaci stoji na strane Azerbajdzanu a obsazeni Karabachu je vnimano jako Armenska okupace a OSN opakovane (a zatim neuspesne) vyzyvalo Armenii k vyklizeni oblasti.
rabur - Radek Burda, 27.11.2008 11:53
velmi spatne fotky, bohuzel.

skoda, navsteva skoly mohla byt skvelou moznosti. bohuzel promarneno.
mholub - Michal Holub, 27.11.2008 12:28
Chtělo by se to více rozepsat, pár zážitků je na začátku, pak už to jede moc rychle
Otass - Ota Lehnert, 27.11.2008 15:11
Chtělo by to více cestopisů (nejen od Vás) tady na fa.cz
bLondyn - Jozef Doboš (bLondyn), 27.11.2008 19:24
suhlas
chryby - chryby, 27.11.2008 19:53
takhle krátký článek z tak úžasné země, to je skoro hřích! ale i tak díky, uvítal bych víc fotek krajiny a hor ;)
Peterka J. - Josef Peterka, 3.12.2008 12:45
Vážený pane Kupso.
K situaci v Náhorním karabachu máte pravdu, ale za násilí, ukrutnosti a genocidu mohou jak Arm. tak Azb.
Vy máte zkušenosti z Azb. Myslím, že se shodnem na tom, že lidé na obou stranách jsou pracovití, příjemní, vstřícní, pohostinní a hlavné chudí.
Je hrůzné, když populistickým politikůl lidé bezmyšlenkovitě uvěří. Výsledkem je to co se stalo.
Namusíme ale chodit daleko, vždyť v tak vyspělé zemi jako je Česko ........ zdravím.
Peterka J. - Josef Peterka, 3.12.2008 12:52
Pro Michala Holuba a chryby.
Především děkuji moc za komentář.
Toto je pouze první část o Náhorním Karabachu. Doufám a byl bych rád, kdyby se vám i druhá ještě neuveřejněná část líbila.

Canon PowerShot G16
Canon PowerShot G16
+ SDHC 16 GB
+ Poukázka na FotoSlužby

9.990 Kč

www.fotoskoda.cz

FotoInstitut.cz

Zvířata na ostrově Helgoland - Německo

 • Helgoland
 • 28.8.- 2.9. 2015
 • FIRST Minute 12 900 Kč

FotoExpedice Island 4x4

 • Island
 • 29.8. - 8.9. 2015
 • Za 68 000 Kč

Vysoké Tatry - krajina a architektura velehor

 • Slovensko
 • 20.9.- 26.9. 2015
 • Za 8 900 Kč

Japonsko - Podzim 14 dní

 • Japonsko
 • 5.11.- 18.11. 2015
 • FIRST Minute - 81 300 Kč

Pouště a kaňony jihozápadu USA

kalibrace
Fomei - studiové vybavení