FotoAparát.cz FotoInstitut.cz FotoAkademie.cz Setkání fotografů Centrum FotoŠkoda: digitální fotoaparáty objektivy blesky stativy fotokniha fotoobrazy

Přihlásit se

Registrovat uživatele

Staňte se fanouškem FotoAparat.cz na Facebooku
Fomei - Digital ProX
Google



  • Asociace profesionálních fotografů
  • EIZO
  • TOPlist
Centrum FotoŠkoda - váš specialista na foto - video techniku a fotografické služby.

Bitva „šupin“ pro APS-C DSLR – Nikkor vs. Sigma

17.6.2008 8:00 Martin Holek, FotoTest - Objektivy

Ukázkové snímky (Sigma)

Všech 10 snímků je k dispozici v plném rozlišení ke stažení. Při převodu z RAW do JPG formátu v programu Nikon Capture NX 1.3 bylo provedeno pouze vyvážení bílé a doostření na úroveň „normal“ bez korekce chromatické aberace. Poté byly fotografie komprimovány na takovou úroveň, aby nebyl poznat rozdíl mezi originálem a komprimovaným snímkem.

fotoaparát: Nikon D80
čas: 1/2500 s
clona: f2,8
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 10 mm (EQ 15 mm)
komentář: výborná ostrost uprostřed snímku; jen mírnější pokles směrem k rohům

fotoaparát: Nikon D80
čas: 1/160 s
clona: f16
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 10 mm (EQ 15 mm)
komentář: relativně měkčí kresba vlivem difrakce po velkém zaclonění; velmi dobré zvládnutí přímého slunečního protisvětla s minimálním výskytem reflexí

fotoaparát: Nikon D80
čas: 1/1250 s
clona: f2,8
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 10 mm (EQ 15 mm)
komentář: výborná kresba uprostřed snímku s relativně mírným poklesem v okrajových částech záběru

fotoaparát: Nikon D80
čas: 1/50 s
clona: f8
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 10 mm (EQ 15 mm)
komentář: velmi dobrá ostrost v celém rozsahu snímku

fotoaparát: Nikon D80
čas: 1/320 s
clona: f9
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 10 mm (EQ 15 mm)
komentář: velmi dobrá až výborná kresba v celém snímku

fotoaparát: Nikon D80
čas: 1/400 s
clona: f4
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 10 mm (EQ 15 mm)
komentář: velmi dobrá ostrost v místě zaostření (ventil hydrantu); velmi výrazné zhoršení kresby směrem k okrajům vlivem "ohnutí" roviny ostrosti ("field curvature") při velmi malé vzdálenosti od roviny čipu; průměrná kvalita bokehu

fotoaparát: Nikon D80
čas: 30 s
clona: f18
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 10 mm (EQ 15 mm)
komentář: nepatrně měkčí kresba v celém rozsahu snímku vlivem difrakce; dobré zvládnutí slabšího protisvětla

fotoaparát: Nikon D80
čas: 10 s
clona: f5,6
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 10 mm (EQ 15 mm)
komentář: výborná ostrost v celém záběru

fotoaparát: Nikon D80
čas: 1/400 s
clona: f8
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 10 mm (EQ 15 mm)
komentář: výborná úroveň kresby v celém rozsahu snímku

fotoaparát: Nikon D80
čas: 1/125 s
clona: f11
ISO: 100
ohnisková vzdálenost: 10 mm (EQ 15 mm)
komentář: velmi dobrá až výborná kresba včetně okrajových částí

Shrnutí a závěr

V přímém střetu mezi Nikkorem AF 10,5/2,8G ED DX Fisheye a Sigmou AF 10/2,8 EX DC HSM Fisheye je dobojováno. Na závěr si tedy shrňme nejdůležitější poznatky.

Mechanické zpracování obou testovaných objektivů je na velmi dobré úrovni. Sigma má ovšem navrch ve dvou vlastnostech. Tou první je vlastní mechanismus AF, který jednak umožňuje manuální zásah do AF bez nutnosti přepnutí do MF režimu, ale hlavně dovoluje využití AF na tělech bez vlastního ostřícího motorku (např. Nikon D60 aj). Druhou je pak výborné řešení převlékací krytky, která plní svou úlohu mnohem lépe než krytka Nikkoru. V samotné rychlosti AF nebo ovladatelnosti v MF módu pak nenajdeme mezi Nikkorem a Sigmou výrazné rozdíly. V ostrosti při klasickém použití je lepší Sigma díky lepšímu výkonu na nejnižších clonách – v rozsahu f2,8 - f4. Při zaostření na velmi malou vzdálenost (pod cca 1 m od roviny senzoru) se však jasným vítězem stává Nikkor díky velmi velké neostrosti Sigmy na okraji snímku (blíže viz výše). Celkově je tedy kresba Sigmy lepší ve většině situací, avšak „na blízko“ se stává takřka nepoužitelnou. Nikkor naproti tomu nabízí horší úroveň ostrosti „na dálku“, ale poradí si dobře i s velmi blízkými objekty. Chromatická aberace je pak velmi výrazná u obou „rivalů“ bez výraznějších vzájemných rozdílů v praktickém nasazení. Extrémní úrovní soudkovitého zkreslení oba zástupci dokonale zapadají do své kategorie a není jim možné v tomto ohledu nic vytknout. Vinětace může být u Nikkoru i Sigmy rušivá především při odcloněném objektivu, přičemž je viditelně výraznější u Nikkoru. Nad f4 pak vinětace nepředstavuje u obou konkurentů žádný problém. V protisvětle nemůžeme ani jeden z testovaných objektivů označit za výborný. Lepší volbou se ale opět stává Sigma díky menší tvorbě reflexí a lepšímu přenosu kontrastu jak se sluncem v záběru tak při noční fotografii s pouličním osvětlením. U obou soupeřů pak musíme počítat pouze s průměrnou kvalitou bokehu.

Na samotný závěr srovnávacího testu zbývá uvést poslední, avšak pro amatérského fotografa velmi důležitý parametr, a tím je cena. Ta se v současnosti na internetových obchodech pohybuje u Nikkoru kolem 19 000 korun a u Sigmy kolem 15 000 korun. Rozdíl je tedy přibližně 4000 korun. Nikkor se ukázal v průběhu testu jako solidní zástupce své třídy, ovšem novinka od Sigmy dokázala být srovnatelná nebo lepší ve většině testovaných vlastností. Nikkor získal jediný výrazný „skalp“ v kresbě při velmi malé zaostřené vzdálenosti. Osobně tedy považuji v poměru cena/výkon jako lepšího z obou „rivalů“ Sigmu a to především díky stejným nebo lepším výkonům v drtivé většině situací při běžném využití „šupiny“.

Závěrem bych chtěl poděkovat firmám Nikon (www.nikon.cz) a Hama (www.sigma-foto.cz) za zapůjčení objektivů k redakčnímu testu. Děkuji.

Hodnocení

Článek má 10 hodnocení, průměr je 1.2.

Komentáře

Yanick - tomas.starik, 17.6.2008 8:51
Hm ;-)
...... - Klokan, 17.6.2008 9:09
Pěkný test, gratuluju.
čárlí - Čárlí - Vrchní Zamíchávač Předsedova Adrenalinu, 17.6.2008 9:44
šupinaté super :o)
Petr W - Petr Wroblowský, 17.6.2008 10:42
Perfektní zpracování testu !!!!!
gorgi - Gwann - Nejširší muzejník, kustod širokých sbírek, 17.6.2008 10:44
no, konecne. predtim tady furt nejake testy telat...je videt ze Predseda ma pozitivni vliv.
Rumcajz - Rumcajz - vrchní lupič a druid širokoúhelnický, 17.6.2008 11:36
Konečně test nějakých užitečných objektivů.
Sláva Předdsedovi!!!!!!!!!!!!!
Taffey - Taffey, 17.6.2008 12:01
To je pro mě celkem zajímavé zjištění, co si kdo myslí o použití rybího oka. Ne, že bych proti FE cokoli měl, ale když už bych ho používal, tak téměř zásadně jako tvůrčí nástroj a zřejmě bych se nesnížil k fotografování tím způsobem, že bych ostřil na předměty vzdálenější než jeden metr. Z toho důvodu bych jednoznačně volil Nikkor. Jakože dvakrát nesouhlasím s vyneseným verdiktem, test je opravdu dobře proveden. Tak jsem si už dlouho nepočetl. Díky, kolego.
Rumcajz - Rumcajz - vrchní lupič a druid širokoúhelnický, 17.6.2008 12:33
Jo, tady jsem se taky moc divil, přeci jen u šupinky je dost podivné ostřit na něco vzdálenějšího, než 1m, protože je pak poněkud obtížné to najít :D
Taffey - Taffey, 17.6.2008 13:16
Něco k tématu:
www.orlikovi.net/predseda.jpg
Kajmos - Jiří Rind, 17.6.2008 14:10
U takhle širokého objektivu je kresba při blízkém zaostření klíčovou záležitostí. Poznal jsem to, když jsem začal používat dvacítku Zeiss na Praktice.Navíc s takovýmhle objektivem ani ostření téměř není potřeba. Nastaví se clona 8-11 a zaostří se někam kolem metru a mám ostro od pár desítek cm do nekonečna.
wolflike - wolflike, 17.6.2008 14:14
test podrobny, len nad zavermi sa trosku pozastavim: na jednej strane je vraj sigma lepsia najma na vacsiu dieru, na druhej strane do clony 4 autor opisuje vinetaciu oboch skiel ako 'rusivu'. ostrenie na kratke vzdialenosti kde je sigma 'nepouzitelna' tu uz hovorene bolo. nie je mi preto jasne ktora je ta 'drtiva vacsina situacii pri beznom vyuziti supiny' kde sigma dominuje
naugri - JH, 17.6.2008 15:52
no..., ještě nedávno jsem měl též choutky na takové prasárny, ale nic lacinějšího snad ani není :)

neříkám, že nelze použít jako tvůrčí nástroj, ale bohužel nejen tady, ať se dívám jak se dívám, jde spíš o hloupé efektíkování...
Rumcajz - Rumcajz - vrchní lupič a druid širokoúhelnický, 17.6.2008 16:00
Já myslím, že největší chybou na celém testu je to, že v testu není zahrnuta levná konkurence z Běloruska, kterou je PELENG!
Je to sice cirkular fisheye na kinofilm, a nechává na APS-C černé růžky, ale ty jsou naprosto stylové a moc krásně šupinatí.
Komu se nelení, tomu se Pelení.
Běloruské šupiny, do každé rodiny.
atd atd............ :-D
A cena je oproti Sigmě poloviční!
Rumcajz - Rumcajz - vrchní lupič a druid širokoúhelnický, 17.6.2008 16:02
Bližší info o Pelengu dodají širokoúhelníci Tori a Fabius.
Rumcajz - Rumcajz - vrchní lupič a druid širokoúhelnický, 17.6.2008 16:28
JH: myslím, že nafotit pro test 20 fotek tvůrčím a originálním způsobem je poněkud nad rámec toho, co by kdokoliv pro recenzi věnoval
naugri - JH, 17.6.2008 17:38
Rumcajz: já nemluvil o testovacích, pro tento účel je samozřejmě originalita nepotřebná, jde spíš o výběr vhodné scény.
Mluvím o tady = FA a jinde = jinde. (jen takový obecný pozvdech nad oslavováním zneužití rybí techniky pro nejeden cvak :) )
naugri - JH, 17.6.2008 17:45
Poznámka o absenci Pelengu není marná... recenzi by obohatil, i když lze argumentovat že není AF (no, kdo by stejně strácel čas přesným ostřením u takového skla ;) ) a "stylovost" růžku, kterou lze snadno zaměnit za úplně stejně lacinou hru na efekt jako je podstata fish.. bych bral spíše jako nevýhodu. Je taky tmavší, je taky širší...
AZ - az, 17.6.2008 18:29
Hned ta uvodni veta je ponekud zavadejici, protoze krome nikkoru 10,5 je tady uz vice jak rok Tokina 10-17 FE, autor si zrejme nevsiml..
AZ - az, 17.6.2008 18:35
zas , jeste jsem ani nedocetl odstavec a :
Oba testované objektivy jsou tedy jedinými zástupci této specifické třídy.

prece FE (s ohn. 10 mm) na APS-C ma i Tokina ?
naugri - JH, 17.6.2008 20:55
ta zoomová fish tokina je vcelku úsměvná :) Nějak mi nedocvakl smysl zoomu, který z fish efektu udělá jakýsi zmetek :D
...... - Klokan, 17.6.2008 21:06
Absence Pelengu je mi naprosto srozumitelná. Obě ty šupiny jsou totiž o třídu jinde, s kvalitou poctivé běloruské kovařiny Pelengu se nemohou měřit, s délkou ohniště taky ne, co by Peleng mezi tou chátrou hledal?
AZ - az, 17.6.2008 21:11
JH:
pri reportazi je to takove pohotovejsi ( za cenu toho divnyho zkesleni ). stacilo se zamyslet...
naugri - JH, 17.6.2008 22:25
no report s šupinou.... snad učelové použití na sport s přivřeným okem v jistých případech pochopím =)
AZ - az, 17.6.2008 23:08
Vybavuju si jen malo fotek s pouzitim FE obj. co se mi libily napr. M. Wagnera lovci velryb.

...sport se pomoci FE foti a je to efektni ... no

na nejaky jakoze kreativni blbnuti taky dobry,ale pak nevidim nedostatek v tom mit moznost odzumovat na ohn. 17 :).
Pro doplneni - tim ohniskem 17, podivnym zkreslenim a moznosti zaostrit na 6 cm , vznika dost bizardni makro...
RHx - RHx - staro milec, 18.6.2008 9:17
konečně zajímavé téma!
i když jsem to nečetl, neb taková těla, co se ně dávají tahle skla nepoužívám
cunesk8 - Tetsuo, 18.6.2008 10:38
pekny test. Jen Bych videl jeste porovnani s pelengem nebo sigmou 8mm + pentax Da 10-17 (tokina).Doufam, ze do budoucna tu nejaky takovy kvalitni testik vznikne. :)
gore - omar gore, 18.6.2008 12:29
Mám dojem, že existuje i sigma 8mm, je to tak?
Martin H. - Martin Holek (martinholek.com), 19.6.2008 13:34
Byl jsem teď nějakou dobu bez přístupu k internetu, takže se omlouvám za docela pozdní odpověď. Takže pěkně za sebou:

Add verdikt: Zdůraznil bych v něm slovo "osobně". Každý používá objektivy trochu jiným způsobem - včetně mě. Někdo požaduje od skla "to", jiný "ono". Konečný verdikt v tomto případě vzniknul tak, že jsem si dal dohromady všechny testovací snímky, které jsem Nikkorem i Sigmou vyfotil a porovnal jsem si počet snímků, kde byl lepší Nikkor nebo Sigma a kde nebyl výrazný rozdíl. Ale v žádném případě to není dogma! To by se test mohl skládat jen z této věty. Proto také nejsem příznivcem krátkých recenzí s nějakým výsledkem v procentech, hvězdičkách nebo bodech na konci. Upřímně jsem rád, že se v komentářích objeví i jiné názory!
Martin H. - Martin Holek (martinholek.com), 19.6.2008 13:43
Add Peleng a další skla: Do testu nebyly tyto objektivy z několika důvodů. Tím prvním je, že jde o kinofilmová skla, tudíž by se porovnávaly "jablka" a "hrušky". Pokud jde o Tokinu AF 10-17/3,5-4,5 DX, dobře jsem věděl o její existenci, ale není pochyb že jde o úplně jinou třídu objektivu - s proměnlivou ohniskovou vzdáleností. A srovnávat "zoom" s "pevným ohništěm" je dle mého názoru dosti neobjektivní. Druhým důvodem je organizace testů. Sehnat ve stejnou dobu pro tak podrobný test (doba trvání cca 3 týdny) dva objektivy už není snadné - natož tři a více.
Kolas - Marek Vojtíšek, 19.6.2008 17:23
Výborný srovnávací test, poctivá práce! Díky.
naugri - JH, 19.6.2008 22:25
no kinofilmový peleng je díky aps-c použitelný ;), takže to je maximálně hruškojabko a srovnání by rozhodně neškodilo
martyhr - martin hrdlicka, 20.6.2008 11:14
Děkuji i já za test.Na adrese www.virtualczech.cz je 99% panoramat vytvořeno práve Nokkorem 10,5 mm.
Nyní zvažuji testnout i Sigmu.
MH
kalibrace
FotoAparát.cz je provozován na serveru Hewlett-Packard Fomeitop Fomei - studiové vybavení