Schneider KREUZNACH D-Xenon 100/2,8 Macro

Pro bajonet zrcadlovek Samsung je na našem trhu další objektiv. Je jím makroobjektiv Schneider KREUZNACH D-Xenon 100/2,8 Macro. Na živé snímky se můžete podívat v následujícím uživatelském testu, neboť jsme měli možnost s tímto objektivem strávit několik dní fotografováním.

Následují snímky pro posouzení ostrosti v závislosti na použité cloně.

Originál (R), 1/180 s,  f/8.00, ISO: 100
Originál (R), 1/3200 s,  f/2.80, ISO: 100 Originál (R), 1/400 s,  f/8.00, ISO: 100
Originál (R), 1/100 s,  f/16.00, ISO: 100 Originál (R), 1/25 s,  f/32.00, ISO: 100

A opět následují snímky pro posouzení hloubky ostrosti, přenosu kontrastu a ostrosti obecně. U clony f/32 dochází ke znatelné difrakci a tím k rozostření.

Hloubka ostrosti, náhled
Hloubka ostrosti, náhled Hloubka ostrosti, výřezy
Hloubka ostrosti, náhled
Výřez (R), 1/60 s, f/5.60, ISO: 100 Výřez (R), 1/30 s, f/8.00, ISO: 100
Výřez (R), 1/8 s, f/16.00, ISO: 100 Výřez (R), 1/2 s, f/32.00, ISO: 100
Náhled
Výřez (R), 1/350 s, f/2.80, ISO: 100 Výřez (R), 1/90 s, f/5.60, ISO: 100
Výřez (R), 1/45 s, f/8.00, ISO: 100 Výřez (R), 1/20 s, f/11.00, ISO: 100
Výřez (R), 1/6 s, f/22.00, ISO: 100 Výřez (R), 1/2 s, f/32.00, ISO: 100

Závěr

Objektiv firmy Samsung – Schneider KREUZNACH D-Xenon 100/2,8 Macro – je rozhodně „sklem“, které je v případě, že hledáte na svůj bajonet makroobjektiv dobré zahrnout do širšího výběru. Jeho cena je však vyšší než obdobná skla konkurenčních firem. Vytknout lze snad jen použité materiály, protože vzhledem k ceně převyšující 17 tisíc korun bych očekával využití kovů i ve stavbě tubusu a ne jen u bajonetu. Obrazově nezklame a to je nejpodstatnější charakteristika tohoto objektivu.

Děkuji formě Solid Czech, která zastupuje Samsung na poli digitální fotografie v České republice za zapůjčení objektivu k testu.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • josef tasek
    josef tasek
    16.11.2007 10:06

    Upozorňuju, že česky se říká MAKRAŘI VĚDÍ, ev. KAŽDÝ MAKRAŘ VÍ. Škoda, že taková hrubka se vyskytne hned na začátku článku. Pokud si nejste svým pravopisem jistý, můžete použít staránku pravidla.cz.

  • cc355
    cc355
    16.11.2007 13:20

    :-)) článek je dobrý, ale s Taffeyem nezbývá než souhlasit. Když si kupuji objektiv na makro, tak asi proto, že budu fotit převážně makro. Subjektivně bych hodnotil Sigmy také lépe...:-)(testy a srovnání - www.photozone.de).. Cena se mi zdá přemrštěná. PS: Myslím, že každý ví, co je v článku napsané a čeština zde není tak důležitá jako obsah...:-) Pěkný den.

  • Hubert Poláček
    Hubert Poláček
    21.11.2007 13:50

    Test je subjektivnym testom objektivu, a nie makroobjektivu, Taffey to napisal pekne. Mne najviac chybaju fotky s bleskom, z tych co su prezentovane je zjavne ze velka cast je rozmazanych pohybom, a fotena v dost mizernych svetelnych podmienkach. Ale vzdy lepsie ako nic, takto ked clovek natuka do vyhladavaca Xenon 100/2.8, najde aspon nejaku cesku stranku :) Hoci mnoho pozitiv pre ktore by sklo kupil nenajde.

  • Jaroslav Houdek
    Jaroslav Houdek
    29.11.2007 00:06

    Nechápu, proč je tentýž objektiv s nápisem Pentax o tolik levnější.
    Kdybych kupoval druhý makroobjektiv k svojí obří 180ce, tak určitě nějaký malý a pohotový, což je tenhle.
    Na Sigmě mě kromě váhy štve nutnost přepínání AF-MF, na originál objektivu se nic přepínat nemusí a prostě rovnou doostřuju.
    Bez ohledu na bajonet, Pentax je druhý nejlepší makro v téhle ohniskové vzdálenosti po Canonu.

  • cc355
    cc355
    22.02.2008 09:42

    To elho cid: Myslím že Nikor 105VR je v současnosti v téhle délce asi nejlepší...podle testů a obrázků. které jsem z nich viděl.:-) ale taky něco stojí...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (8)

Tisknout článek

Tip na článek

FOTOVIDEO LEDEN 2026
FOTOVIDEO LEDEN 2026

Při­ná­šíme ochut­návku led­no­vého vy­dání ma­ga­zínu Fo­to­Vi­deo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram