Sýria – nehostinná krajina pohostinných ľudí

Na posvätnú formulku La il-laha illa Allah Mohammed rasul Allah si musíme zvykať. Ale preto sme tu, v Sýrii, krajine, ktorú si našinec spája buď so súčasným izraelským konfliktom alebo opačne - s pradávnou históriou. Oprávnene, ale zrejme zabúda na ľudí samých...

Hama a jej mlyny

Našou ďalšou zastávkou sa stáva mesto Hama so svojimi preslávenými noriami, vodnými mlynmi. Tie z nich, ktoré dosahujú priemer takmer 20 m, patria k najväčším na svete, pričom ich história siaha až do piateho storočia, hoci tie súčasné sú „len“ 700–800 rokov staré. Spolu s dobre zachovanými viaduktmi tvoria charakteristický a nezabudnuteľný kolorit mesta a v podstate to jediné, kvôli čomu sa ho oplatí navštíviť, keďže po jeho zbombardovaní roku 1982 zostalo z neho len torzo. Bývalá citadela nie je na tom lepšie, dnes ju pripomína už len niekoľko kameňov. Vrch, na ktorom stála, slúži ako miesto na piknik. Na potulkách mestom však opäť stretávame príjemných ľudí, vždy ochotných pomôcť.

Sýrie Sýrie

Opäť Damask a okolie

Na záver našej cesty sa opäť dostávame do históriou presláveného Damasku a stretávame sa podľa dohody s naším hostiteľom, od ktorého sa z prvej ruky dozvedáme o detailoch sýrskej politiky, „dynastickom prezidentovi“, rovnako ako o ich vzťahu k Izraelu…

Sýrie Sýrie Sýrie

V Damasku nemôžeme vynechať najveľkolepejšiu mešitu na svete, Ummajovskú mešitu, na mieste ktorej stála posvätná stavba už pred 5000 rokmi, Araméncami postavený chrám bohovi Hadadovi. Za rímskej doby sa tu vynímal chrám zasvätený Jupiterovi, neskôr kresťanská Bazilika sv. Jána Krstiteľa, ktorej časť bola roku 636 prestavaná na mešitu. Až začiatkom 8. storočia bol kresťanom odňatý aj zvyšok baziliky a došlo ku kompletnej a dlhotrvajúcej prestavbe na dekoráciami najbohatšiu stavbu moslimov. Hoci mnohé z pôvodného bolo zničené, aj dnes je mešita výnimočne pôsobivá, aj vďaka svojej živosti.

Sýrie Sýrie

V starom meste, na jeho severozápadnej strane možno vzhliadnuť zachovanú citadelu, donedávna slúžiacu ako väzenie, počas našej prítomnosti ako koncertný areál. Dnešná stavba z 13. storočia stojí na mieste bývalej rímskej pevnosti. Z rovnakej doby vidieť v meste i dnes hradby a viacero vstupných brán.

Sýrie Sýrie

Damask by nebol Damaskom bez svojich sukov. Ten najväčší, vedúci priamo k srdcu starého mesta, sa volá al-Hamidiyya podľa otomanského sultána Hamida druhého. My si tu nenechávame ujsť ani populárnu zmrzlinu u Behdacha.

Sýrie Sýrie

Metropola Sýrie je tiež vhodným východiskovým bodom pre ďalšie zaujímavé miesta, ako je napríklad Maalula. Ide o kresťanskú dedinu na úpätí pohoria Antilibanonu a jedno z posledných miest, kde sa hovorí jazykom Ježiša Krista, starou araménčinou. Po dohovore s miestnymi si ho vypočujeme na vlastné uši. Okolitú krajinu si vychutnávame aj z vtáčej perspektívy po relatívne náročnom výstupe do výšky približne 1500m.n.m. Extrémnu horúčavu zmierňuje silný vietor.

Sýrie Sýrie

Ďalší a posledný výlet z Damasku je napriek všetkému ešte fascinujúcejší. Bez pomoci nášho hostiteľa by sa nám to však asi ťažko podarilo. Rozhodli sme sa totiž navštíviť zónu, do ktorej je vstup bez povolenia nemožný. Úrady v Damasku nám tak berú pol dňa. Konečne sa však dostávame do Quneitry, mŕtveho mesta, kde už okrem jedinej žijúcej rodiny stretneme len vojakov. Ruiny mešity, kostola, nemocnice či ostatných budov pripomínajú strašný rok 1973, kedy izraelské vojská skoncovali s týmto mestom na hraniciach Golanských výšin, i dnes Izraelom okupovaných. Sprievodca nám zakazuje fotografovať vojakov ako aj okupované územie. Po hodinovej prehliadke zdevastovaného mesta, kde už z hrôzy ani cvrčka cvrlikať nepočujeme, sa nás sprievodca pýta, čo si myslíme o Izraelitoch…

Peter Chrenka

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Peter Chrenka
    Peter Chrenka
    Autor
    17.10.2007 13:06

    Marián a ost.: ja som žiaden súd nevyniesol, ani vynášať nebudem. Skúste to čítať inak. Ďakujem! Hawk.

  • Pavel Koutný 1
    Pavel Koutný 1
    18.10.2007 11:43

    Pôsobil som dlhodobo profesionálne v Sýrii.Pochodil som, čo sa dalo.Príspevok je veľmi povrchný a popletený.Veľa nesprávnych názvov, výrazov atď.
    Také nepresností ako "araménčina", "Krak","Maalula" je plno. V časti o Damašku sú fotky z Palmyry (napr. Diokleciánov tetrapylon).
    Snaha bola. Krásne je aj to "hawk" na konci komentára autora zo 17.10. Asi chcel napísať známe slovo z indiánok. Ale to sa píše celkom ináč, že? A on ukončil svôj urazený prednes slovom sokol. No krásne som sa pobavil. Ách jo.

  • Pavel Koutný 1
    Pavel Koutný 1
    18.10.2007 11:49

    A ešte dodám, že mlyn slúži na mletie.
    Ak má niečo vodné koleso, nemusí to byť mlyn. A v prípade Hamy to tiež platí.
    To nie sú mlyny, ale vodné kolesá slúžiace na vynášanie vody do aqaduktov (zavlažovanie políčok a záhrad).
    Editor by mal zvážit uverňovanie diletantských príspevkov.

  • Peter Chrenka
    Peter Chrenka
    Autor
    19.10.2007 09:15

    Pavel: vďaka za komentár. Nemôžem neakceptovať pripomienky. Ja som v Sýrii strávil menej času, išlo o to, nacpať celú cestu do jedného článku.. Čo sa týka názvov, videl som ich tak, ako ich mám ja, aj v slovenskom prepise, nevenoval som sa im detailne. Budem rád, ak mi ich upresníš. O noirách máš pravdu.
    Na obhajobu: 1.) fotografie usporadúval do článku editor, nie ja; okrem toho už na začiatku máš uvedenú informáciu, že ich umiestnenie nezodpovedá obsahu článku.. 2.) "urazený prednes" - nechci, aby som sa pobavil aj ja;) ..Označenie diletant mi sedí, nehrám sa na odborníka. S pozdravom.

  • Stanislava Brůhová
    Stanislava Brůhová
    14.11.2007 01:45

    Po čase jsem se vrátila, zda nepřibyly nějaké příspěvky. Přibyly. Pavel Koutný to napsal velmi správně... Peter, mohu-li k tomu ještě něco dodat: je dobré buď něco dělat pořádně, nebo se do toho radši nepouštět. Pakliže jsi chtěl na fotoserveru odprezentovat fotografie z exotické ciziny a nechtěl jsi se hlouběji zabývat fakty, dělat rešerše a kontrolovat místopisné názvy, tak nebylo nic jednoduššího, než vložit soubor fotografií a hotovo. Jakmile se pouštíš do cestopisné stati, tak bys tomu skutečně měl věnovat větší pozornost. Už jen to, že ve svém článku napíšeš správně "noria" a v komentáři pak "noira" svědčí o velké ležérnosti, se kterou k věci přistupuješ, což by se dle mého skromného názoru nemělo dít.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (15)

Tisknout článek

Tip na článek

FOTOVIDEO LEDEN 2026
FOTOVIDEO LEDEN 2026

Při­ná­šíme ochut­návku led­no­vého vy­dání ma­ga­zínu Fo­to­Vi­deo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram