Zpráva z workshopu Fotografování dun v Polsku 2007

V sobotu devátého června jsme vyrazili již podruhé na fotografický workshop k pobřeží Baltu do polské oblasti Leba. Fotografovalo se na dunách, pobřeží moře, v přístavech, detaily, polocelky, celky, vyzkoušeli jsme i zajímavé trechniky jako flashování. Zprávu z workshopu najdete v článku.

V sobotu devátého června jsme vyrazili na fotografický workshop k pobřeží Baltu. Po celodenní cestě se všech jedenáct účastníků ubytovalo v poklidném kempu Kryštof na okraji přímořského městečka Łeba, které je přes hlavní sezónu oblíbenou destinací dovolenkařů. Všudypřítomné restaurace a stánky se suvenýry, zmrzlinou a gofry dokládají, že turistický ruch je jeden z hlavních zdrojů příjmů místních obyvatel. Tradičním zdrojem obživy je od dob osídlení tohoto území slovanskými Pomořany rybolov. Z typických smažírnen ryb („smazialna ryb“), které nabízejí na tucet mořských i sladkovodních druhů, se line neodolatelná vůně podtrhující kolorit tohoto pobaltského města.

Łeba a její okolí je pro fotografování ideálním místem a to hned z několika důvodů. Nalezneme zde přístaviště lodí, které se táhne až do centra města. Procházka po lebském přístavu je pastvou pro oči, zvláště pro ty fotografické. Přistavené lodi nabízejí pro našince vzácnou příležitost nahlédnout do pracovního prostředí zdejších rybářů a poznat pestrobarevné detaily palub prolínající se nepřeberným množstvím rybářských bójí, sítí, provazů, námořních lan, kotev, záchranných kruhů a dalších zařízení, jimiž jsou lodi vybavené. Po dvouhodinové procházce po Łebě přišla vhod smažená ryba v restauraci, kde nás obsloužily dívky v tradičních krojích.

Přístav Přístav
Kompoziční cvičení Noční přístav

Dalším důvodem, proč je Łeba tak atraktivní, je její poloha na okraji SPN (Słowiński Park Narodowy). Národní park (pojmenovaný po pomořanském kmeni Slowinců) je přes třicet let pod ochranou UNESCO a můžeme jej právem nazývat zemí písku, vody a větru. Na ploše velké zhruba dvacet tisíc hektarů (54°39' až 54°46' s.š.; 17°03' až 17°33' v.d.) se rozprostírají písčitá poloslaná jezera (největší Łebsko a Gardno), jež se vlivem geomorfologických procesů od moře oddělila. Okolí jezer je vyplněno převážně borovým lesem, který na mnoha místech vyrůstá z rašelinných močálů. Za největší atrakci lze považovat pohyblivé písečné duny roztroušené po celém území parku. Nejvyšší z nich dosahují výšky okolo čtyřiceti metrů.

Słowiński Park Narodowy Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy Słowiński Park Narodowy

A právě na jednu minipoušť jsme se hned druhý den pobytu vydali. Každý z členů workshopu byl vybaven digitální zrcadlovkou, objektivy a stativem, nepostradatelnou pomůckou pro večerní fotografování. Po příjemné procházce po pláži se před námi otevřel rozlehlý prostor písečných dun. Fotografové se rozptýlili po poušti a nikdo nikomu nepřekážel. Písečné přesypy vybízely k fotografování od detailů písečných vlnek až po půvabné scenérie krajinného celku. Vše bylo umocněno působivými mraky a narůžovělým světlem zapadajícího slunce. Okraj duny tvořil prudký svah tekutého písku, na jehož úpatí je ostrá hranice mezi pouští a močálem. Pozvolna se pohybující duny tak doslova zaživa pohřbívají stromy okolního lesa.

Hel Flashování
Při západu Latarnia morska

Další příležitostí jak zdokonalit své fotografické dovednosti bylo noční fotografování lebského přístavu a rozličných zákoutí města. Během workshopu jsme podnikli několik výletů po nedalekém okolí. Blízko městečka Czolpino jsme navštívili maják (latarnia morska), z něhož se naskytlo báječné panorama národního parku. Nezapomenutelným zážitkem byla též návštěva města Hel na stejnojmenném poloostrově, kde jsme zavítali do stylové rybí restaurace Kapitána Morgana.

Západ slunce Západ slunce
Ve studiu Hodnocení fotografií

Během workshopu jsme měli možnost vyzkoušet si zajímavou techniku flashování s použitím barevných filtrů na blesku. Zájemci si mohli udělat portrétní fotografie ve studiu nainstalovaném organizátory workshopu v kempové klubovně. Nejpřínosnější částí celého workshopu bylo společné hodnocení vybraných fotografií, které jsme si promítali na plátno. Pod vedením profesionálního fotografa Rudy Junga měl každý vymezen prostor na prezentaci a kritiku svých úlovků. Na jednom ze společných sezení nás Aleš Radikovský, technická podpora výpravy, seznámil s profesionálním softwarem pro správu a úpravu fotografií Adobe Lightroom. Celkově bych workshop hodnotil jako velmi vydařenou akci, jejíž účastníci nejenže navázali nová přátelství, ale v první řadě zdokonalili své znalosti a dovednosti v oboru digitální fotografie. (Adam Dušek, autor fotografií a účastník workshopu)

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • igoo
    igoo
    04.07.2007 23:40

    Horší fotky jak před rokem.

  • Helena Macenauerová
    Helena Macenauerová
    08.07.2007 13:58

    Adame, pekne napsane. WS byl opet prima! Duny se posunuly a byly uplne jinaci :) Osobne ws posuzuji podle toho, co mi dal. Adamovy i Filipovy fotky, coby ucastniku a fotografu amateru, kteri maji foto jako sve hoby, se mi libi. Tezko je muze posuzovat ten, kdo tam nebyl...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram