FotoAparát.cz FotoInstitut.cz FotoAkademie.cz Setkání fotografů Centrum FotoŠkoda: digitální fotoaparáty objektivy blesky stativy FotoKnihy FotoObrazy

Přihlásit se

Registrovat uživatele

Zapomněli jste své heslo?

Staňte se fanouškem FotoAparat.cz na Facebooku
Google • Asociace profesionálních fotografů
 • EIZO
 • TOPlist

Adobe Photoshop CS3 – co je nového

13.8.2007 8:00 Tomáš Starý, FotoTest - Software

Rok se s rokem sešel a na jaře 2007 uvedla společnost Adobe na trh novou verzi Photoshop Creative Suite 3, která je nyní dělena do několika kategorií, podle programového vybavení a samozřejmě také podle ceny.
Pojďme se podívat, co nového tato verze přináší.

Adobe Photoshop CS3, verze 10

Na první pohled uvidíte trochu učesaný design, ve kterém se schovává dost drobných změn, které jsou rozhodně k lepšímu ...

Adobe Photoshop CS3

Adobe Photoshop CS3

Panely, co poslouchají

Panely na pravé straně již tvoří kompaktní blok, takže už je nebudeme muset "honit" po pracovní ploše, když budeme chtít jeden z nich změnit. Samozřejmě můžeme obsah tohoto kompaktního bloku libovolně měnit, přetáhnout si do něj paletky, které potřebujeme nejčastěji.
Také panel nástrojů dostál změn a trochu nám zhubnul. Vše důležité v něm zůstalo a některé předvolby nástrojů se přesunuly na pravou stranu – lze je tak individuálně modifikovat. Velmi příjemné je, že při práci ve fullscreen módu nám okraje palet zprůhlední a je tak vidět na pravítka v celé jejich délce.

Křivky

Křivky

Křivky

Na pozadí grafu s křivkou se nově zobrazuje histogram, což je velmi užitečné. Škoda jen, že se nemění v závislosti s provedenými změnami, takže i nadále budeme pošilhávat do okna histogramu v paletách.

Černobílá

Černobílá

Černobílá

Nový nástroj pro tvorbu ČB fotografií, někteří z nás jej už známe z Lightroomu. Moc užitečná věcička, stačí jen jezdit po fotografii s kurzorem (tvar kapátka) a virtuálně měnit barvy na původní barevné fotce (stisk levého myšítka a pohyb do stran). Stejné jako kdybychom naráz použili mnoho různých barevných filtrů na objektivu.

Rychlý výběr

Nový nástroj rychlého výběru, který se používá pro rychlé „malování“ výběru. Je to štětec, při jehož tažení si program automaticky vyznačuje okraje oblastí v obraze. Tato inteligentní pomůcka, která je vlastně něco mezi kouzelnou hůlkou a magnetickým lasem, výrazně urychlí práci při tvorbě selekcí.

Zpřesnit okraje

Zpřesnit výběr

Zpřesnit výběr

Nová funkce při výběru, usnadňuje práci, protože všechny potřebné položky máme nyní v jednom okně – prolnutí okrajů, rozšíření výběru, vyhlazení… Stále platí, že udělat dobrý výběr je základ snadné práce, protože všechny funkce ovlivňují výběr jako celek. Například můžeme udělat výběr rovnoměrně menší, klidně kostrbatý a pak ho v klidu rozšířit, vyhladit a třeba i prolnout a k náhledu nám poslouží několik přednastavených režimů zobrazení.

Automatické zarovnání vrstev podle obsahu

Tato funkce umí podobné vrstvy zarovnat podle společných hran a obrysů. Po zarovnání lze překryté vrstvy libovolně prolínat pomocí maskování. To můžeme skvěle využít například při fotografování skupiny lidí. Ne vždy se podaří vyfotit všechny tak, aby se v jednom okamžiku každý tvářil podle našich představ. Pořídíme tedy snímků několik a ty po exportu do vrstev a jejich zarovnání můžeme libovolně kombinovat.

Převést pro inteligentní filtry

Chybělo vám, že filtry nemůžeme aplikovat ve vrstvách obdobně jako křivky nebo úrovně? Tak je to tu - tato užitečná funkce nám z vrstvy udělá speciální objekt, na který můžeme aplikovat několik filtrů najednou. Ty se chovají jako takové podvrstvy. Můžeme jim měnit krytí, režim prolnutí, i je libovolně přehazovat mezi sebou. Tím získáme nepřeberné množství různých kombinací. Použití těchto inteligentních filtrů bude zajímavé zejména u doostřování fotografií – při kombinaci několika různých nastavení. Nevýhoda je, že po převodu vrstvy na inteligentní nemůžeme používat nástroje pro přizpůsobení (křivky, úrovně, odstín, sytost atd.).

Sami jistě naleznete ještě spoustu nových vlastností, které jsou před uživateli skryty někde hlouběji, o nichž by se dalo psát do nekonečna
Za zmínku jistě stojí alespoň modifikovaný nástroj Sloučení fotografíí a rozšíření možností úprav u režimu 32bit/kanál. Také nově podpora 32bit/kanál u HDR.

CAMERA RAW 4.0

Camera RAW 4.0

Camera RAW 4.0

Plugin, který doznál mnoha změn v ovládacích prvcích a není možné ho používat se staršími verzemi než CS3, takže Photoshop CS2 má CAMERA RAW jen ve verzi 3.7.

Canon PowerShot G16
Canon PowerShot G16
+ SDHC 16 GB
+ Poukázka na FotoSlužby

9.990 Kč

www.fotoskoda.cz

FotoInstitut.cz

Zvířata na ostrově Helgoland - Německo

 • Helgoland
 • 28.8.- 2.9. 2015
 • FIRST Minute 12 900 Kč

FotoExpedice Island 4x4

 • Island
 • 29.8. - 8.9. 2015
 • Za 68 000 Kč

Vysoké Tatry - krajina a architektura velehor

 • Slovensko
 • 20.9.- 26.9. 2015
 • Za 8 900 Kč

Japonsko - Podzim 14 dní

 • Japonsko
 • 5.11.- 18.11. 2015
 • FIRST Minute - 81 300 Kč

Pouště a kaňony jihozápadu USA

kalibrace
Fomei - studiové vybavení