FotoAparát.cz FotoInstitut.cz FotoAkademie.cz Setkání fotografů Centrum FotoŠkoda: digitální fotoaparáty objektivy blesky stativy FotoKnihy FotoObrazy

Přihlásit se

Registrovat uživatele

Zapomněli jste své heslo?

Staňte se fanouškem FotoAparat.cz na Facebooku
Google • Asociace profesionálních fotografů
 • EIZO
 • TOPlist

Zpráva z workshopu Fotografování architektury

30.5.2007 8:00 Helena Macenauerová, FotoWorkshopy - Architektura

O víkendu 25.-27. května 2007 uskutečnili FotoAparát.cz a Kamil Varga workshop věnovaný fotografování architektury v Praze. Program byl od začátku nabitý. Fotili jsme od funkcionalistických staveb po historické památky až noční Prahu. Vše bohatě doplněno o úpravy ve Photoshopu, nakonec tisk vybrané fotografie ve formátu A2 přímo od odborníka z Obrázkárny.cz . Více o workshopu s fotodokumentací najdete v článku.

Profesionálního fotografa Kamila Vargu jsme vám již dříve představili jako odborníka na fotografování luminografie a aktu (rozhovor s Kamilem Vargou ). Tento víkend nás Kamil přesvědčil, že je stejně skvělým odborníkem při fotografování architektury a že jeho znalost Photoshopu je na špičkové úrovni. Však byl léta šéfem fotooddělení na střední fotografické škole Michael a pracuje jako externí profesor fotografie na Vysoké škole pedagogické. Tady se ukázala jeho letitá praxe - měl trpělivost nám vše několikrát opakovat.

Učebna FotoAparátu.cz

Učebna FotoAparátu.cz

Výuka photoshopu

Výuka photoshopu

Upravujeme ve Photoshopu

Upravujeme ve Photoshopu

Fotografování

Fotografování

Skupinka

Skupinka

Fotografování

Fotografování

Sešli jsme se v sobotu ráno v nově zařízené učebně FotoAparátu.cz, v ulici Na Čihadle na Praze 6. V případě fotografování architektury je Praha město nekonečných možností. V tuto roční dobu je sice přeplněná turisty, přesto se dají najít velmi zajímavá zákoutí i v samotném centru. Když jsme se se stativy objevili o půlnoci na Staroměstském náměstí, stali jsme se hned atrakcí pro mnoho turistů. Na rozdíl od nás stativ nepoužívali, zato jejich „blejskání“ nám málem narušilo naše dlouhé bracketingové časy.

Fotografování

Fotografování

Občerstvení

Občerstvení

Daliborka

Daliborka

Kamil Varga

Kamil Varga

Odpočinek

Odpočinek

Fotografování

Fotografování

Před historickými památkami jsme si základy fotografování architektury vyzkoušeli na funkcionalistických vilkách. Střídaly se objektivy, a tak nebylo divu, když se linie kácely nebo nám ostré letní sluníčko vytvářelo velké kontrasty. S tím se umí skvěle vypořádat Photoshop, ví, jak napravit, co nezvládne fotoaparát. A tak se tvůrčí fotografie doplňovala s prací na počítači, stovky cvaknutí závěrek s grafickými úpravami ve Photoshopu.

Fotografování

Fotografování

Noční focení

Noční fotografování

Fotografování

Noční fotografování

Fotografování

Noční fotografování

Nadšení z nových poznatků a záběrů nebralo konce. Utrmáceni, spokojeni a fota-nasyceni jsme po celodenní foto-turistice (to bylo kilometrů!) museli o půlnoci přehlasovat Vaškovu hlášku: „Ještě nemám Hradčany z Karlova mostu a Tančící dům a ….“ a neradi vběhli do metra, abychom chytili, jak Libor trefně utrousil: „Právě přijíždí poslední flamendr“.

Ondřej Topinka

Ondřej Topinka

Pavel Jehlička

Pavel Jehlička

Libor Klikar

Libor Klikar

Vladimír Peták

Vladimír Peták

Kamil Beran

Kamil Beran

Václav Šebek

Václav Šebek

Helena Macenauerová

Helena Macenauerová

Václav Šebek

Václav Šebek

Vyvrcholením nedělní části workshopu byla společná tvorba "HDRka" a tisk nejlepší fotografie. Odpoledne jsme se přemístili do sídla Obrázkárny.cz do Přibyslavské ulice na Praze 3 – Žižkově. Zde nám grafik Tomáš Starý předvedl, jak se profesionálně připraví fotografie na tisk. Pak jsme už jen zírali a vyčkávali, kdy z mašinky osmi barvami naplněné, plným jménem Epson Stylus Pro 9800, vyjede právě ta naše fotečka.

Příprava fota před tiskem

Příprava fota před tiskem

Kontrola kvality pod lupou

Kontrola kvality pod lupou

S tisky ve formátu A2

S tisky ve formátu A2

S tisky

S tisky

Nových poznatků a zkušeností bylo mnoho, přesto ani Kamil ani Tomáš nám vše říct nestačili, a tak se už těšíme na další.

Komentáře

vzeman - Viktor Zeman, 31.5.2007 19:22
Ano, Kamil je hviezda, zazil som ho na Workshope v Bratislave a vrelo odporucam ist na workshop, ktory vediet on - na akukolvek temu
vpetak - Vladimír Peták, 1.6.2007 9:25
Jako účastník mohu potvrdit, že na workshop Kamila Vargy bych se vydal znovu a rád. Navíc organizace byla výborná, počasí příjemné ... zkrátka fajn víkend
EQ - Erwest Questworks ™, 2.6.2007 1:40
A fotky se rozhodně povedli, tady nevypají některé tak krásně jako tisky
Vabra - Pavel Vabrousek, 4.6.2007 14:00
Mohu si rypnout?
Opravdu behem workshopu nevznikly zajimavejsi snimky nez zde prezentovane? Vzdyt je to stejne kycovita Praha s hradem popripade ND nebo Tynem, jako od kohokoliv tady v Galerii...pripadne technicky zdatneho turisty.
Verim ze technicky na velkem tisku to bude nadhera, ale obsahove/emotivne bych od workshopu ocekaval vice...
Helena - Helena, 5.6.2007 8:09
Fotografie z webu mohou jen tezko odpovidat skutecnym tiskum, ty byste meli prilezitost videt nap. na Setkani fotografu v Brne. Co od workshopu ocekavat - o to se snazime behem workshopu zjistovanim urovne a pozadavku ucastiku. Tezko vyhovet tem, kteri se workshopu nezucastnili, urcite bychom nasli spoustu pozadavku na fotografovani architektury, ktere se ale tezko vejdou do dvou dnu. Radi prijmeme napady pro jiny workshop a asi i jinou uroven ucastniku. Nasim cilem pri nocnim fotografovanim bylo vyzkouseni si bracketingu na vlastnim fotoaparatu, urceni soravne kompozice, nasledne slouceni fotografii s ruznymi expozicemi do HDR ve Photoshopu, zaverecna priprava fotografie pro tisk ve formatu A2 a jeji tisk.
Helena - Helena, 5.6.2007 9:10
Nocni foceni nas nadchlo asi nejvic, a tak pokracujeme i mimo workshop - fotili jsme v Brne v patek pred Setkanim fotografu, tento tyden vyrazime do Prahy na noc znovu...na fotky s emotivnim nadechem take dochazi, jednou z inspiraci je oziveni pomoci luminografie - viz. dokumentace nocniho foceni

Canon EOS 700D
Canon EOS 700D
+ EF-S 18-55 IS STM
+ WiFi SDHC 8 GB
+ FotoKurz
+ Poukázka na FotoSlužby

17.990 Kč

www.fotoskoda.cz

FotoInstitut.cz

Japonsko - Jaro 10 dní

 • Japonsko
 • 2.4.- 12.4. 2015
 • FIRST Minute - 61 300 Kč

Toskánsko, krajina a architektura

 • Toskánsko
 • 27.5.- 31.5. 2015
 • FIRST Minute 12 900 Kč

Indie - Ladakh (Himálaj)

 • Indie, Ladakh
 • 13.6.- 27.6. 2015
 • FIRST Minute 59 900 Kč

Zvířata na ostrově Helgoland - Německo

 • Helgoland
 • 28.8.- 2.9. 2015
 • FIRST Minute 12 900 Kč

FotoExpedice Island 4x4

 • Island
 • 29.8. - 8.9. 2015
 • Za 68 000 Kč

Vysoké Tatry - krajina a architektura velehor

 • Slovensko
 • 20.9.- 26.9. 2015
 • Za 8 900 Kč

Japonsko - Podzim 14 dní

 • Japonsko
 • 5.11.- 18.11. 2015
 • FIRST Minute - 81 300 Kč

Pouště a kaňony jihozápadu USA

 • Národní parky USA
 • 10. 3. 2016 - 23. 3. 2016
 • FIRST Minuta - 68 000 Kč
kalibrace
Fomei - studiové vybavení