FotoInspirace, 3.díl – Fotografování koncertů
Chodíte rádi na koncerty a rádi byste si přinesli také něco na památku? Jste začátečníci a chcete získat nějaké základní informace o vhodné technice a postupech fotografování koncertů? Tak právě vám je určen následující článek, ve kterém se podíváme na teorii, praxi, vhodnou techniku a v neposlední řadě také na otázku získání svolení pro fotografování.
Kompozice a nastavení aparátu
Na koncertech bývá většinou největším problémem vystihnutí vhodné
kompozice. Na pódiu se totiž vyskytuje celá řada rušivých prvků.
Pravděpodobně nejhorší jsou mikrofony. Zachytit interpreta tak, aby nebyl
zacloněn mikrofonem je často téměř nemyslitelné. Doporučuji proto už
před koncertem prozkoumat jejich rozmístění a případně se zeptat
zvukařů, jaké u nich bude konkrétní rozmístění jednotlivých
hudebníků během samotného vystoupení. Často proto bývá nejvýhodnější
stanoviště nikoli přímo před nebo pod pódiem, ale mírně stranou buď
v první řadě nebo úplně stranou od sedadel v hledišti. V takovém
postavení je však zase prakticky nemožné získat v záběru oční kontakt
s interpretem. Je to však pořád lepší, než mít na fotce obličej
zastíněn mikrofonem. Rozhodně však nedoporučuji pokoušet se o oční
kontakt snahou upozornit na sebe – tím můžete opět hudebníky rušit
v jejich koncentraci na hudební produkci.
Také se často prostě nevyhnete tomu, aby se vám fotografovaný hudebník
překrýval s některou součástí vybavení pódia, které je umístěno za
ním ale opět bych řekl, že je to lepší, než mít obličej zastíněn
mikrofonem. Velmi často se dnes také setkáváme s problémem osvětlení,
které bývá často umístěno za kapelou, takže jsou všichni aktéři
prakticky po celou dobu vystoupení v prudkém protisvětle. Z jejich hlediska
je to jasné, protože nechtějí být oslňováni reflektory ale pro fotografa
je to velmi neblahé. S tím však bohužel nejde udělat prakticky nic. Někdy
však lze protisvětlo využít k zajímavému kreativnímu snímku. Výhodným
stanovištěm může být také balkón. Z nadhledu totiž můžete lépe
eliminovat překrytí mikrofonem a také vliv protisvětla zde nebývá tak
silný. Na druhou stranu je ale nutno fotografovat na větší vzdálenost, a
proto jsou kladeny vyšší nároky na kvalitu použité techniky, hlavně pak
objektivu.
Velmi důležité je pak také nastavení samotného fotoaparátu, protože na
koncertech bývají často velmi náročné světelné podmínky, především
s ohledem na správné stanovení přesné expozice. Doporučuji proto použít
bodové měření expozice a měření provádět podle pleťovky interpretů,
nejsnáze asi podle obličeje. Scéna však může být často velmi kontrastní
s velkým rozsahem světel a stínů, proto může být také vhodný režim
s předvolbou clony s využitím korekčních expozic, pro zamezení přepalů
na silně nasvícených partiích scény. Vhodně použít můžete i plně
manuální režim s kontrolou expozice na LCD monitoru vašeho digitálního
aparátu. Pokud fotografujete na film a nemáte tak možnost kontroly expozice
přímo na místě, tak je asi nejspolehlivější metodou již zmíněný
režim bodového měření expozice.
![]() |
![]() |
Pokud se nejedná o koncert pod širým nebem, kde je světla dostatek, tak
je také nutno použít vysoce citlivý film nebo na digitálním aparátu
nastavit vysokou citlivost ISO. U filmu lze bez problémů použít film
o citlivosti kolem 1600 ISO. U aparátů digitálních pak u kompaktů
nedoporučuji překračovat hodnotu 400 v nejhorším případě 800 ISO,
kvůli nežádoucímu digitálnímu šumu v méně exponovaných partiích
kompozice. U digitálních zrcadlovek se pak nemusíme bát ani vyšších
citlivostí, úplně nejvyšší hodnotu však ani zde nedoporučuji a lepší
je jít maximálně na hodnotu o jeden stupeň nižší, než kolik je
dostupné maximum. Pokud použijete vysoce světelný objektiv, tak není nutné
ani to a často se dá vystačit s hodnotou kolem 400 ISO.
Ve všech případech také není nutné používat příliš vysoké hodnoty
clony. Při fotografování hudebníků můžeme často využít právě
nízkých clonových čísel pro jejich oddělení od pozadí. Úplně
nejnižší clonové číslo však také raději nedoporučuji, protože řada
objektivů nemá při této hodnotě úplně ideální kresbu. U kvalitních a
vysoce světelných objektivů to sice často tak úplně neplatí, ale i zde
doporučuji cca jeden stupeň přiclonit, protože hloubka ostrosti při
minimální cloně může být nedostatečná, což nemusí být patrné ani na
velkých LCD monitorech digitálních zrcadlovek a můžete si tak ušetřit
zklamání, na které by jste jinak přišli až doma. To platí především
pro objektivy se světelností f/2,8 u kterých doporučuji přiclonit cca na
f/4. Mě osobně se velmi dobře osvědčil například makroobjektiv Sigma
150mm f/2,8 EX DG HSM, u kterého jsem clonil právě na f/4. Jeho pevné
ohnisko je zárukou špičkové kresby, ohnisko je tak akorát a výhodou je
samozřejmě i vysoká světelnost a rychlý (bezhlučný) ultrazvukový motor
ostření HSM. Výborné jsou na tento účel také objektivy 70–200mm
f/2,8 ideálně v provedení se stabilizátorem, případně nasazené na
těle se stabilizovaným čipem.
![]() |
![]() |
Závěr
Čekání na teplé a slunečné dny může být pro fotografa před začátkem jara nekonečné a tak právě fotografování na koncertech může být nejen příjemným zkrácením čekání na hlavní fotografickou sezónu. Stačí jen zvolit zajímavý koncert, sbalit potřebnou techniku a vyrazit. Načerpané zkušenosti se pak dají využít i v kteroukoli jinou roční dobu a využít je lze i na oblíbených letních koncertech či festivalech pod širým nebem. Na vaše snímky nejen tohoto tématu se budu těšit v naší FotoGalerii. Ahoj a dobré světlo.
- Předchozí strana
- 1
- 2
- Další strana




Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruAno, je určitě dobré začít ve svém regionu na místních akcích a teprve pak se pustit do těch větších a slavnějších záležitostí. Zrovna tak začal i náš web www.chilyruch.cz a nyní máme dohodu s většinou produkčních a pořadatelských skupin v ČR, které nám za propagaci jejich akcí rádi poskytují akreditace. Pokud by zde někdo z vás měl touhu pro nás občas něco nafotit (Praha i mimo ni) tak se nerozpakujte napsat na: chilyruch@seznam.cz . S pozdravem Honza Brok.
Bezva článek. Zrovna minulý týden jsem si to poprvé zkusil
http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25&rp=382397&gal=photo
Koncert se konal na zimním stadionu a bylo přísně zakázáno fotit (podle cedulí u vchodů). Zrcadlo jsem nechal doma a vzal si skladnější S2IS aby mě nevyhodili hned u vchodu (kontrolovali zavazadla).
Nakonec jsem v sobě našel ještě tolik drzosti, že jsem si otevřel vrátka od střídačky a cely koncert odfotil pěkně v klidu ze střídačky. :)
Musim ale říct, že mi trochu zalepilo, když přišel pořadatel a ze tří metrů se na mě díval, co tam dělám. Dělal jsem že ho nevidím. Naštěstí mě nechal být. Nepoužil jsem při focení ani jedenkrát blesk, tak možná mu to stačilo k tomu, aby mě považoval za neškodného pro koncert :)
Ještě mě při tom napadlo, že fotograf má obrovskou nevýhodu v tom, že si koncert tak neužije jako ostatní. Příště bude fotit přítelkyně ...
Perfektný článok. Teraz už len prax. A ešte jedna otázka: čo môžem čakať od Canon EOS 300V?
áno..pekná ukážka,že na slušnú fotografiu netreba hned napr.40D :o)
dobrý a reálny článok, mám oba objektívy a fotím sem tam koncerty. Zoomový je pohotovejší u pevného ohniska sa nachodím. S tým osvetlením je to horšie, v kulturákoch je to o ničom a ISO musí byť aj 1200 pri clone 2,8.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.