Zrcadlovky Pentax byly mezi českými fotografy legendou. Výborná a relativně levná optika, kvalitně vyrobené, robustní tělo. Podívejme se, zda svojí pověsti dostojí i v digitálním provedení. Pentax *ist DS se prezentuje jako jedna z nejmenších digitálních zrcadlovek s výměnnými objektivy na trhu. Cena těla se v současné době pohybuje kolem hranice 25 tisíc Kč, v setu s novým základním zoomem 18-55 pak kolem 28 tisíc Kč.
Testovací snímky a
podmínky
Testování jsem prováděl nafotografováním snímků v interiéru
i exteriéru a otestováním práce PENTAX *ist DS s bleskem i při
makrosnímcích.
Závěr
Pentax *ist DS přivítají především majitelé příslušenství ke
starším i novějším analogovým Pentaxům a domnívám se, že je tento
fotoaparát nezklame. Jeho precizní zpracování, stejně tak jako bohaté
možnosti nastavení vlastních parametrů je velmi zajímavým také pro nové
zájemce o kvalitní digitální zrcadlovku. Domnívám se, že Pentax *ist DS
v obrazové kvalitě silně konkuruje i staršímu a dražšímu Pentaxu *ist
D, nemám však přímou možnost srovnání. Je rozhodně rovnocenným
soupeřem výrobců jiných značek.
| Klady |
Zápory |
| kompatibilita se staršími objektivy a příslušenstvím |
osvětlení scény vestavěným bleskem |
| přehledné ovládání, velmi široké možnosti nastavení |
pomalejší zaostření |
| kvalita obrazu, nízký šum |
při nasazené očnici se špatně nastavuje dioptrická korekce |
| světlý hledáček, 2“ monitor |
umístění stativového závitu |
| vzhled, precizní zpracování, tichý chod |
|
Děkuji firmě Pen Tec spol.
s r.o. za zapůjčení aparátu k redakčnímu testu.
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruPro Kapsa: Jasně. Vím, že Pentax je dobrá značka. Já tím chtěl naznačit, že nesleduji jeho vývoj a tak se nevyznám v jeho typech a podobně. Ta nápadná podobnost mne zaujala. Dík za info.
Ten snímek západu slunce je pořízený jako širokoůhlý. To má i ten digitál něco porobného jako Pentax Mz-7? Pokud ano, dá se tato funkce zapnout i při komponování scény, nebo byla fotka upravovaná?
tak jsem si zmineny stroj koupil a musim rict jeden poznatek..u objektivu bez polohy A u kterych se nezatemnuje clona rovnou to bohuzel nemeri...
to Stoura:
ono to meri, ale musis tam dat manual rezim a pred exponovanim zmacknout ten cumbrlik na zamknuti expozice. Fotak si zavre clonu (pokud to jde, tj. objektivy s bajonetem K) a zmeri expozici. Namerene hodnoty zustanou nastavene a hned exponujes. Melo by to teda merit s jakymkoliv pentaxovym objektivem a s redukci i s M42 apod., tam ale musis zavrit clonu manualne a pak merit.
Doufam, ze Ti to pomuze.
precti si manual, mozna bude problem take v tom, ze se musi v custom settings nastavit polozka using aperture ring na 2-permitted
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.